,

Ekonomist Mustafa Sönmez: Dolar enflasyonu yükseltecek!

Ekonomist Mustafa Sönmez, sosyal medya hesabı üzerinden doların yükselmesinin doğuracağı sonuçlara dikkat çekerek "Kara kış hüküm sürecektir" dedi.

Ekonomist Mustafa Sönmez:  Dolar enflasyonu yükseltecek!

Son dönemde doların sürekli olarak rekorlar kırması ve Türk lirasının birçok para birimi karşısında değer kaybetmesiyle birlikte zamlar ardı ardına geldi. Bu zamların etkisiyle vatandaşların alım gücü de düşüş yaşadı.

Yabancı yatırımcıları çekmek için artan faiz politikasının iç piyasada daralmaya neden olabileceğine işaret eden Sönmez, "Artan dolar ve faiz maliyetleri ve enflasyonu yükseltir. Gelirler enflasyonun gerisinde kalırken, işsizlik de eklenince ağır bir geçim sorunu ortaya çıkar. Bütçe açığını daraltmak kaçınılmaz bir operasyondur" şeklinde konuştu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Sönmez'in açıklamaları şöyle:

"Bir haftada %10 artan dolar, önümüzdeki hafta 24-25TL’yi görür. Yabancıları iştahlandırır. İçeride de TL faizleri artırılmalıdır ki gelsinler. Faizler artarken kredi faizleri yükselir, piyasa buz keser. Bankalar kredileri geri toplamakta zorlanır, yatırım başlamaz, iç piyasa daralır.

Talep düşünce buna dayanamayan firmalar işçi çıkarmaya başlar. Artmış dolar ve faiz, maliyetleri, enflasyonu yükseltir. Gelirler, enflasyonun gerisinde kalınca, bir de işsizlik eklenince ağır bir geçim sorunu yeniden boy atar. Bütçe açığını daraltmak, kaçınılmaz bir operasyondur

Bütçe açığı karşısında yeni vergiler gelir, sosyal harcamalar kısılır. Erdoğan, Şimşek'i bu operasyon için görevlendirdi ve yerel seçimlere 2-3 ay kalana kadar bu kara kış hüküm sürecektir. Kitlelerin yapacakları şey, partilerini "adam" etmek, sokakta, sendikada örgütlenmektir.

Bu ağır operasyon, seçim öncesinde halı altına itilmişti, bugün bir mecburiyet. Olacaklara seyirce kalınırsa, herkese ağır bir ekonomik ve siyasi tokada dönüşür. Direniş bugünden örgütlenirse, 2024 yerel seçimleri için anlamlı bir yığınağa dönüşür, Saray rejiminin ömrünü kısaltır."

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler