,

Dolar neden düşüyor, daha da düşer mi?

BDDK özetle büyük şirketlere eğer elindeki dolar 15 milyon TL'nin üzerinde ve bu tutar aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10'unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak diyor. Peki, dolar bu hamleyle düşer mi?

Dolar neden düşüyor, daha da düşer mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu TL ticari kredilere yeni koşullar açıkladı.

Buna göre döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL'yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartı getirildi.

15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10'unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

- Kur koruma mevduat ile 20 milyar dolar bozulmuş ve piyasalar sakinleşmişti

Kur Korumalı mevduat sistemiyle bankalarda bulunan döviz tevdiat hesapları 261 milyar dolardan 241 milyar dolara gerilemişti. Yani 20 milyar dolar, TL'ye dönüştürülmüştü.

- Şirketlerin ne kadar dolar varlığı var

Gazetememur.com'un Merkez Bankasının 2022 yılı Haziran ayı başı verilerinden derlediği bilgilere göre,
241 milyar doların dağılımı şu şekilde:
Gerçek kişiler: 133 milyar dolar
Şirketler: 78 milyar dolar
Yurt içinde yerleşik bankalar: 2,5 milyar dolar
Yurt dışında yerleşikler: 19 milyar dolar
Yurt dışında yerleşik bankalar: 7 milyar dolar

Burada, düzenleme 70 milyar dolarını bankada tutan şirketleri etkilemektedir. Eğer şirketlerin kredi alamama gibi bir durumları olacaksa ellerindeki dövizi bozacaklardır. Bu da dövizi düşürecektir.

Gazetememur.com'un konuştuğu bazı yatırımclar doların ilk yükselişe geçtiği seviye olan 14,7 kuruna dönebileceğini belirtiyor. Ancak doların 14,7 veya 15 TL seviyesine geri dönebilmesi için şirketlerin en azından 20 milyar dolara yakın bir satış yapması gerekiyor. Önümüzdeki hafta başından itibaren satışlarla birlikte doların düşmesi mümkün olabilecektir. Şuan kur makası çok açık olduğu için gerçek veya tüzel kişi, kimse satış veya alış yapmayacaktır.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler