,

BETAM: Deprem bölgesindeki bazı illerde kiralar iki katını aştı

Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) sahibinden.com verileriyle yaptığı analize göre, nisanda deprem bölgesindeki bazı illerde kiralar iki katını aştı.

BETAM: Deprem bölgesindeki bazı illerde kiralar iki katını aştı

Nisan ayı Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporuna göre, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı nisanda yüzde 117 olurken ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 105,2 TL'ye yükseldi. Öte yandan, yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 117,4, Ankara’da yüzde 192,2, İzmir’de ise yüzde 160,9 oldu.

Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 130,4 TL, Ankara’da 84,6 TL, İzmir’de ise 100 TL’dir. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde arttı.

Trabzon'da yüzde 300 arttı

Rapora göre, kiralık konut talep göstergesi tatilin etkisiyle marta kıyasla yüzde 18,5 azaldı. Geçen yılın aynı ayına kıyasla ise kiralık konut talebi yüzde 8,6 yüksek. Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde azaldı. Öte yandan, kiralık konut piyasasındaki bir diğer canlılık göstergesi olan ve kiralık ilanların ne kadar süre yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde yükseldi.

Nisan'da yıllık ortalama kira artışı ülke genelinde yüzde 117 olurken büyükşehirlerdeki cari kira artış hızları farklılık gösterdi.

Rapora göre, en yüksek fiyat artışı görülen iller şöyle:

Trabzon (yüzde 300), Malatya (yüzde 258,8), Ordu (yüzde 196,2), Ankara (yüzde 192,2) ve Denizli’dir (yüzde 187,2).

Bütün büyükşehirlerdeki artış oranı enflasyonun üzerinde

En düşük kira artışının görüldüğü iller şöyle:

Kayseri (yüzde 128,8), Adana (yüzde 125,8), İstanbul (yüzde 117,4), Antalya (yüzde 72,6) ve Muğla’dır (yüzde 37,2). Nisan verilerine göre bütün büyükşehirlerdeki yıllık kira fiyatı artış oranı yıllık TÜFE enflasyon oranından (yüzde 43,7) yüksek gerçekleşti.

Rapora göre, 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem bölgesindeki konut arzında belirgin bir gerileme yaşandı. Konut arzındaki en büyük düşüş yüzde 89,8 ile Adıyaman'da görüldü. Kahramanmaraş'ta konut arzı yüzde 81,7, Malatya'da ise yüzde 79,8 düştü. 

Adıyaman'da yüzde 111 artış

Deprem bölgesinde kiralık konut fiyatlarının en hızlı yükseldiği şehir yüzde 111'in üzerinde artış ile Adıyaman oldu. Fiyatlar, Hatay'da yüzde 101, Malatya'da ise yüzde 85,1 arttı. 

                   Tablo: BETAM

T24

İlişkili Haberler

Manşetler