,

BBC: Erdoğan ekonomide U dönüşüne hazırlanıyor

Birleşik Krallık'ın kamu yayıncısı BBC, Türkiye'nin izlediği ekonomik politikalarda ciddi değişime gitmeye hazırlandığını yazdı.

BBC: Erdoğan ekonomide U dönüşüne hazırlanıyor

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu'nun bugün düzenlenecek görüşmelerin ardından 14.00'te haziran ayı faiz kararını açıklaması bekleniyor.

Paul Kirby'nin kaleme aldığı analizde, MB'nin ciddi bir faiz artışı yapmasının öngörüldüğü belirtildi.

Haberde, ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan'ın artış tahminini yüzde 20, Goldman Sachs'ınsa yüzde 40 olduğu hatırlatıldı.

Analizde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortodoks ekonomi politikalarına bağlı kalmaya çalışan üç MB başkanını iki yıldan daha kısa süre içinde görevden aldığına dikkat çekildi.

Haberde, Liverpool Üniversitesi'nden Özge Zihnioğlu'nun değerlendirmelerine de yer verildi. Akademisyenin, faiz artışı beklentisine dair şu yorumları öne çıkarıldı:

Erdoğan, ekonomik durumla ilgili bir şeyler yapmak zorunda. Fakat açık şekilde ortodoks politikalara geçmesi, toplumun büyük bir kesimini etkileyecektir ve bunun, gelecek yıl düzenlenecek yerel seçimleri etkilemesini istemeyecektir.

Haberde, son 5 yılda Türk Lirası'nın yüzde 80'den fazla değer kaybettiğine ve yabancı yatırımların azaldığına da işaret edildi.
fazla oku

Analizde görüşlerine yer verilen Kadir Has Üniversitesi'nden Mehmet Kerem Çoban'ınsa "Türkiye'nin ekonomik modelinin ayakta kalmak için sermayeye ihtiyaç duyduğu çünkü rezervlerinin eridiği" yorumu paylaşıldı.

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg de geçen ay seçimlerden önce yayımladığı çalışmada, Aralık 2021 - Nisan 2023'de MB'nin TL'yi korumak için 177 milyar dolar satarak piyasaya müdahale ettiğini yazmıştı.

Erdoğan'ın seçim kampanyasında ekonomi politikalarından vazgeçmeyeceğini söylemesine rağmen seçimleri kazandıktan sonra Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek'i atadığına, MB'nin başına da Hafize Gaye Erkan'ı getirdiğine dikkat çekildi.

Şimşek'in uluslararası normlara uygun bir ekonomik politikaya geçişin işareti olduğu savunulurken, Wall Street'te tanınan isimlerden Erkan'ın Türkiye'de ilk kez görev yapacağı vurgulandı.

Öte yandan haberde, Erdoğan'ın geçen hafta yaptığı açıklamada, Şimşek'e atmak istediği adımlar için destek verdiklerini belirttiği fakat faiz politikalarında ciddi değişikliğe gitmeyi düşünmediğini söylediği de hatırlatıldı.

Independent Türkçe

İlişkili Haberler

Manşetler