,

Bakan Şimşek: KKM'den piyasaları bozmadan çıkacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "(KKM) Buradan çıkış bizim hedefimizdir. Piyasaları bozmadan çıkacağız. Sabırla, zamanla KKM'den çıkacağız" dedi.

Bakan Şimşek: KKM'den piyasaları bozmadan çıkacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin 2024 yılı ilk olağan toplantısı olan ve `Nitelikli, Sürdürülebilir, Rekabet Gücü Yüksek Yeni Nesil Bir Sanayi İçin Yatırım ve Üretimin İhtiyaç Duyduğu Finans Politikalarının Önemi` ana gündemiyle gerçekleşen İSO Ocak Ayı Meclis Toplantısına katılarak konuşma yaptı.

Bakan Şimşek, şunları kaydetti;

Bu program, sabırla ve kararlılıkla uygulanacaktır. Bu program, siyasi sahipliği olan bir programdır. Bu program geçici bir heves değildir.

Temelde büyüme sorunumuz yok. Son 20 yılda büyüme yüzde 5,4 oldu. Çin hariç bu kadar uzun soluklu, makul düzeyde büyüyen nadir ülkelerden bir tanesiyiz.

Kaynak girişi var. Önümüzdeki dönemde kaynağa erişimde sorun ciddi bir şekilde azalacak.

(KKM) Buradan çıkış bizim hedefimizdir. Piyasaları bozmadan çıkacağız. Sabırla, zamanla KKM'den çıkacağız.

Verginin tabanını büyüteceğiz, verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba göstereceğiz.

Dünyada dezenflasyon devam ediyor. Yani enflasyonda düşüş devam ediyor. Küresel olarak baktığınız zaman bu sene enflasyonun yüzde 8,1’e düşmesi bekleniyor. Bizim için önemli olan gelişmiş ülkelerdeki enflasyon trendidir. Burada enflasyonun yüzde 2,6’ya düşüşü öngörülüyor bu da finansal koşullarda önemli bir iyileşmeyi içeriyor. 

Enflasyon şoku 2022’de belirgin hale geldi. Biz 3’üncü yılındayız. Araştırmalara göre enflasyonun doğru tepki vererek şok öncesi düzeye dönmesi ortalama 3-4 yılı almış.

Küresel enflasyonun iniyor olması ABD ve Avrupa merkez bankalarının faiz indirimi beklentilerini artırmış durumda. 

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler