,

Ankara Sanayi Odası: Kamu tasarruf etmeli

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, enflasyonla mücadelede, verimsiz kamu harcamalarından tasarruf edilip, verimlilik odaklı kaynak tahsisiyle üretim artışının desteklenmesinin önemli olduğunu belirtti.

Ankara Sanayi Odası: Kamu tasarruf etmeli

 Ankara Sanayi Odası’ndan (ASO) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2023’ün son oda meclis toplantısı gerçekleştirildi. Ardıç, buradaki konuşmasında, Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kilit Harekâtı operasyonunda hain terör örgütünün saldırısı sonucu şehit olan 12 Mehmetçiğe Allah’tan rahmet dileyerek, “Şehitlerimizin ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun” ifadesini kullandı.

Enflasyonla mücadele, fiyat istikrarının ve finansal istikrarın tesisi, makroekonomik öngörülebilirliğin sağlanmasının ekonominin en acil ihtiyaçları olduğuna işaret eden Ardıç, “Orta ve uzun vadede ise üretimde nitelik ve verimlilik artışlarının sağlanması, sürdürülebilir büyüme için temel hedefimiz” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonla mücadelede, verimsiz kamu harcamalarından tasarruf edilip, verimlilik odaklı kaynak tahsisiyle üretim artışının desteklenmesinin önemli olduğunu belirten Ardıç, şunları kaydetti:

“Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in bu konuda sarf ettiği bir cümle var, çok değerli buluyorum. ‘En büyük tasarruf, kaynakların üretken alanlara yönlendirilmesidir’ demişti. Yapılması gereken tam olarak bu. Eğer kararlı ve sabırlı bir şekilde kaynaklar üretken alanlara yönlendirilirse, üretimde ve dolayısıyla büyümenin kalitesinde önemli kazanımlar elde edeceğimizi değerlendiriyorum.”

“BEKLENTİMİZ, ENFLASYONUN DÜŞMESİ”

Gelecek yıldan beklentilerini de paylaşan Ardıç, “2024 yılında umudumuz, ekonomi politikalarında normalleşmenin devam ettiği, enflasyonun düştüğü, üretim gücümüzün önündeki engellerin kalktığı, Türkiye’mizin sanayinin gücüyle büyümeye devam ettiği, dışa bağımlılığın azaldığı, mutlu ve müreffeh bir ülke olmaktır” dedi.

Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler