,

Analiz: Tasarrufçu KKM'den TL'ye dönüşe ikna edilemiyor

Ekonomi yazarı Erdal Sağlam'a göre, ekonomi yönetimi 10 gün önce uygulamaya koyduğu Kur Korumalı Mevduat'tan (KKM) TL'ye geçiş hedefini yerine getiremiyor. KKM'den çözülme TL yerine dövize kayıyor.

Analiz: Tasarrufçu KKM'den TL'ye dönüşe ikna edilemiyor

Ekonomi yönetimi, kur farkı nedeniyle büyüyen Merkez Bankası zararlarının da etkisiyle, Kur Korumalı Mevduat (KKM) hacmini azaltmak için harekete geçti. Ancak uygulamanın başladığı  10 günden bu yana, bankalardan istenen KKM'den TL hesaplarına dönüşüm oranının sağlanamadığı gözleniyor.

Merkez Bankası geçen hafta başında, TL'den KKM'ye dönüşen mevduatların üç ay içerisinde yarısının TL hesaplarına çevrilmesi yönünde bir karar aldı. Bunun yanında dövizden KKM'ye dönüşen mevduatların yüzde 5'inin TL hesaplarına dönüşünü istedi. Bu hafta başında bu oranı yüzde 10'a çıkardı. TL'den KKM'ye dönüşen hesapların TL hesaplarına dönüşümünde yüksek oran saptanmasının nedeni, bu dönüşümde döviz verilme zorunluluğu bulunmayışı. Merkez Bankası sadece dövizden KKM'ye dönüşen hesaplar bozulurken gereken dövizi bankalara vermekle yükümlü. Bu nedenle zaten ekside olan döviz rezervlerini bu dönüşüm için de harcamak istemiyor.

Merkez Bankası bu kararın ardından geçtiğimiz Perşembe günü politika faiz oranını, piyasalardaki beklentisinin çok ötesinde, 7,5 puan artırdı. Bu artışla birlikte kurlar hızla aşağı gelirken, döviz rezervlerindeki erime ise devam etti. Merkez Bankası rezervleri geçtiğimiz hafta 5.3 milyar dolar eriyerek, swap hariç kamu dahil net rezervler eksi 67 milyar doların bile altına indi. Haziran seçimleri öncesi bu rakam eksi 70 milyar doların da altına inmişti.

Rezervlerdeki düşüşte, dövizli KKM'deki erimenin beklentilerin üzerinde gerçekleşip, TL yerine döviz hesaplarına gitmesi, bu nedenle Merkez Bankası'nın yaptığı döviz satışı etkili oldu. Öte yandan ise Merkez Bankası 25.3 TL'ye kadar inip yeniden yükselen dolar kurunu 26.5 TL'de tutma isteği önemli rol oynadı. Kuru bu düzeyde tutmak için Merkez Bankası'nın rezervden satışlarına hala devam ettiği görülüyor.

Merkez Bankası’nın dolar kurunu bir süre 26.5 TL'de tutup enflasyon çıpalaması yaparken, öte yandan tasarrufçuda "döviz artmayacak" algısı oluşturup, KKM'den TL hesaplara dönüşümü cazip kılmak istediği belirtiliyor.Merkez Bankası’nın dolar kurunu bir süre 26.5 TL'de tutup enflasyon çıpalaması yaparken, öte yandan tasarrufçuda "döviz artmayacak" algısı oluşturup, KKM'den TL hesaplara dönüşümü cazip kılmak istediği belirtiliyor.

Merkez Bankası’nın dolar kurunu bir süre 26.5 TL'de tutup enflasyon çıpalaması yaparken, öte yandan tasarrufçuda "döviz artmayacak" algısı oluşturup, KKM'den TL hesaplara dönüşümü cazip kılmak istediği belirtiliyor.

TL yerine döviz talebi artıyor

Peki, tasarrufçu neden KKM'den vazgeçmiyor, ya da çözülme olsa da bu TL yerine döviz hesaplarına gidiyor?

Bunun en önemli nedeni olarak ekonomi yönetimine, 7,5 puanlık faiz artışı yapmasına rağmen, hala güven duyulmaması gösteriliyor. Yeni ekonomi yönetiminin rasyonel politikalara dönüş olacağını söylediği ama henüz somut adımlar atılamadığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte olduğu gibi girilen yeni yoldan da geri dönme ihtimali, vatandaşın güven duymasını engelliyor.

İşte bu noktada tasarrufçunun TL'ye dönmesi için TL faizlerinin yüksek olması, en azından enflasyonun altında ezilmeyecek bir faiz oranına ihtiyaç olduğu da kesin. Aynı zamanda enflasyon beklentilerinin de hala yüksek seyretmesi, yüksek faiz oranı ihtiyacını artırıyor. Merkez Bankası TL mevduat faizlerinin artmasını istiyor ama bankalar kaynak maliyetlerini çok artıracağı için faizleri fazla yukarı çıkarmak istemiyorlar.

Bu düzenleme nedeniyle TL mevduatlarda üç farklı faiz oluştu. KKM'den TL'ye dönecek hesaplar için bankalar genellikle yüzde 37-38 faiz öneriyor, bazı özel bankaların ise yüzde 45'e kadar çıktığı görülüyor. Buna karşılık KKM'de kalanlara mevzuat gereği, politika faizi  kadar yani yüzde 25'lik faiz uygulanıyor. Bu arada evvelden beri devam eden mevcut TL hesaplara verilen faiz oranlarının da yüzde 25 civarından, yüzde 28-29'lara çıktığı izleniyor.

Ancak bu faiz oranları mevduat sahiplerine cazip gelmiyor. Yüzde 25 faize razı olup, yine de kur farkını alma imkanlarını tercih ediyor, KKM hesaplarını TL'ye çevirmek istemiyorlar. Buna karşılık döviz dönüşümlü KKM hesaplarında bankaların beklediğinden daha fazla çözülme oluyor ama bunlar da yeniden döviz hesaplarına dönme eğilimindeler, TL hesaplara gitmiyorlar.

Yükselecek faiz oranı yeterli olacak mı?

Merkez Bankası’nın dolar kurunu bir süre 26.5 TL'de tutup enflasyon çıpalaması yaparken, öte yandan tasarrufçuda "döviz artmayacak" algısı oluşturup, KKM'den TL hesaplara dönüşümü cazip kılmak istediği belirtiliyor. Tasarruf sahiplerinin ise hala kurların yükseleceği beklentisiyle, TL yerine döviz hesaplarına kayma eğilimi çok yüksek. TL tutan tasarruf sahipleri son üç yıldır o kadar mağdur edildi ki; TL tasarrufa dönüş çok zor olacak.

Önümüzdeki hafta bankaların yükümlüklerini yerine getirip TL hesaplara dönüşümü sağlamak için, TL mevduat faizlerinin önemli ölçüde artırmak zorunda kalacakları beklentisi yüksek. Buna rağmen vatandaşı tatmin edecek, enflasyonun altında kalmayacak bir faiz oranına ulaşılabilecek mi, bilinmiyor. Bilinen ise ülke ekonomisinin başına büyük bela olan KKM'den kurtuluşun çok zor olacağı ve uzun süre alacağının şimdiden belli olması.

ERDAL SAĞLAM /DW TÜRKÇE

İlişkili Haberler

Manşetler