Ekonomi

Altın, tahterevalli gibi!

Merkez bankalarından gelen sıkılaşma adımları piyasalardaki resesyon endişelerini gündemde tutarak altını dalgalandırıyor. Kısa vadede 1.800 dolar – 1.835 bandında seyir bekleniyor.

Eklenme : 01 Temmuz 2022 Cuma 07:30 - Güncelleme : 01 Temmuz 2022 Cuma 07:03


Evrim KÜÇÜK

Uluslararası piyasalarda altın ABD ekonomisindeki daralma verisi ve Fed’den gelen şahin açıklamalar nedeniyle inişli çıkışlı hareketini sürdürüyor. Ancak güçlü dolara rağmen ons altında düşüşlerin sınırlı olması ve fiyatların 1.830- 1.810 dolar aralığında dalgalanması, teknik beklentilerin iyileşmesine yardımcı oluyor.

Altın fiyatları, yatırımcıların yüzde 1.6 daralmaya işaret eden zayıf ABD GSYİH verilerini ve Fed Başkanı’nın şahin yorumlarına verdiği tepkiyle küçük kazançlar ve kayıplar arasında gidip geliyor. Spot altın şu sıralar 1.820 dolar bölgesinde işlem görmeden önce bu hafta 1.810 dolar seviyesine düşmüş ve ABD GSYİH verilerine tepki olarak ons başına 1.833 dolara çıkmıştı.

Altın için analistlere göre ilk destek 1.810 dolar alanında görülüyor, ardından 1.800 dolar psikolojik seviyesi ve ardından mayısın en düşük seviyesi 1.786 dolar takip ediliyor olacak. Yukarı yönde hareketin devamı için ise 20 ve 200 günlük hareketli ortalamaların birleştiği 1.835-1.845 dolarlık alanın yeniden ele geçirilmesi gerekiyor. Analistler, 1.845 doların üzerine doğru bir kırılma yaşanırsa 1.880 dolarlık bölgeye giden yolu açabileceğini söylüyor.

 

TD: Pozisyon alırken faiz artışının süreceğini unutmayın

TD Securities, altın piyasalarında yukarı harekette bir süredir ertelenme yaşandığını belirtiyor. “Şahin bir Fed rejimi durgunluk korkularıyla çatışırken sarı metal iki yöne çekiliyor” diyen TD stratejistleri, “Altın yatırımcısı stagflasyon baskısına göre pozisyon alırken, kalıcı enflasyonun daha fazla faiz artışını körükleyebileceğini de akıllarında akıllarından çıkarmamalı” uyarısı yapıyor.

ERSTE, 1.880 DOLARA ÇIKMASINI BEKLİYOR

'3. çeyrek portföyünde altın tutun' tavsiyesi

Jeopolitik gerginlikler, arz sıkıntısı ve yüksek enflasyon ve zayıf ekonomik görünüm ortamı giderek belirginleşiyor. Bu gerilimli ortamda merkez bankaları para politikasını sıkılaştırıyor. Ancak zayıflayan ekonomik verilerin yılsonuna kadar faiz beklentilerinin düşmesine neden olabileceğini söyleyen Erste Group, yatırımının 3’üncü çeyrek portföyünde altın bulundurmasını tavsiye ediyor. Avusturya merkezli finans kuruluşu temmuz-eylül döneminde ons altının 1.880 dolara çıkmasını öngörüyor.

Fiyat artışını destekleyen faktörler şöyle sıralanıyor:

  • Altın fiyatı 2’nci çeyrekte yüzde 5,5 düştü. Yılbaşından bu yana bakıldığında fiyatlar dolar cinsinden değişmezken, aynı dönemde Euro cinsinden yüzde 8,8 oranında arttı.
  • ETF’ler yoluyla altın talebi ilk yarıda 312 ton gibi artış göstererek olumlu seyretti. Küresel olarak ETF’ler aracılığıyla tutulan altın rezervleri şu anda Kasım 2020’nin rekor değerinin sadece yüzde 1 altında olan 3 bin 869 tona tekabül ediyor.
  • Finansal piyasalardaki belirsizliğin artması göz önüne alındığında, yatırımcıların güvenli liman varlıklarına olan ihtiyacı 3’üncü çeyrekte bozulmadan kaldı.
  • Ukrayna’daki savaşın görünür bir zamanda sona ermesi beklenmiyor.
  • Son aylarda ekonomik büyüme aşağı yönlü revize ediliyor.
  • Hisse senedi endeksleri yüksek volatilite içinde.
  • Faiz cephesinde yeni adımlar bekleniyor. Bununla birlikte, gerçek getiriler güçlü bir şekilde negatif kalıyor. Bu, altın fiyatı için olumlu bir ortam.
  • Merkez bankaları altını rezervlerinin bir parçası olarak görüyor ve alım tarafında kalıyor. Altın fiyatının 3’üncü çeyrekte yaklaşık 1.880 dolara çıkmasını bekliyoruz.

Altın yükselecek mi, düşecek mi? Altın fiyatları düşüyor

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı. BDDK 'nın aldığı kararlar sonrasında dolar sert düşerken, bu durum altın fiyatını da etkiledi. Altın fiyatı güne önceki kapanışının yüzde 0,6 altında başlarken, analistler altın fiyatlarının dövizdeki düşüşle birlikte düşüşünü sürdüreceğini düşünüyor.

Altın fiyatı yatırımcıların ilgi odağında olmaya devam ediyor. BDDK'nın ticari krediler düzenlemesinin ardından dolar sert düşüşe geçerken, bu sabah son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Dolardaki düşüş altın fiyatları üzerinde de etkili oldu. Gram altın fiyatı haftaya önceki kapanışının yüzde 0,6 altında başladı ve 986,4 lira oldu. Altın fiyatlarında yaşanan düşüş sonrasında popüler altın birimlerinden çeyrek altın 1615 lira, cumhuriyet altını ise 6600 lira oldu.

Altının ons fiyatı kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 1836 dolardan işlem görürken, doların TL karşısındaki değer kaybı altın fiyatında düşüşü de beraberinde getirdi.

Analistlerden altın yorumu

Analistler ABD'nin Rusya altınına ambargo kararını açıklamasının ons altın fiyatını desteklediğini söyledi. Bu hamle sonrasında ons altın fiyatının yükselmesi beklenirken, yurt içinde ise BDDK kararı sonrasında dolardaki kayıplar altın fiyatını düşürdü. Analistler altın yorumunda, TCMB yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin emtia fiyatlarının seyrinde etkili olacağını söyledi.

Kaynak : Dünya Gazetesi