,

Akaryakıtta zam furyası sürecek: 6 ila 8 liralık vergi artışı olabilir

Seçimlerinin ardından dolar kurundaki artışla birlikte zamlanan akaryakıta bir de ÖTV ve KDV zammı geldi. "Vergi zamlarında turpun büyüğü heybede" diyen Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, akaryakıtta zam furyasının süreceğini ve pompaya yansıyacak vergi artışının 6 ila 8 lira arasında olmasını beklediğini ifade etti.

Akaryakıtta zam furyası sürecek: 6 ila 8 liralık vergi artışı olabilir

Akaryakıtta katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltildi. Böylece, dolar kurundaki artış nedeniyle hızla artan akaryakıt fiyatlarına bir de çifte vergi zammı yansıyacak. 28 Mayıs'taki ikinci turun ardından motorine toplamda yüzde 28 oranında, benzine ise yüzde 25,4 oranında zam geldi.

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, "Akaryakıt ürünlerinde pompaya yansıyacak vergi artışının 6 ila 8 lira arasında olmasını bekliyorum" değerlendirmesini yaptı.

Kendi blog hesabında "Vergi zamlarında turpun büyüğü heybede" başlıklı yazı yayımlayan Bingöl, geçen hafta çarşamba günü Meclis'e gelen kanun teklifi ve cuma günü Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan vergilerin "başlangıç" olduğunu belirterek, devamının geleceğini yazdı.

'ÖTV ARTIŞININ POMPA FİYATINA YANSIMASI 6-8 LİRA OLACAK'

Bingöl, akaryakıt ürünlerindeki vergi artışı beklediğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Mevcut durumda bir litre 95 Oktan kurşunsuz benzinde 2.5265 lira olan maktu ÖTV’yi Cumhurbaşkanının 3,5647 TL’ye çıkarma yetkisi bulunmaktadır. Torba Kanunla yeni yetki alınması, 1 lira civarında bir ÖTV artışının çok üzerinde bir artış yapılmak istendiğini göstermektedir.

2023 yılı bütçesinde yer alan 510 milyarlık ÖTV hedefinin üzerine %60 ÖTV tahsilat ilavesi yapılmıştır. Bu tahsilat beş buçuk ayda yapılacağı için %60’ı en az ikiyle çarpmanız gerekir. Yani 306 milyarlık ÖTV hedefi için tüm ÖTV kalemlerinin en az 1,2 kat artırılması gerekir. Önceki bölümlerde yer verdiğimiz ÖTV tahsilat gelişmeleri dikkate alındığında en büyük artışın akaryakıt ürünlerinde olacağı beklenmelidir. Dolayısıyla 95 oktan kurşunsuz benzinde bugün için litre başına 2,5265 lira olan maktu ÖTV’nin yıl sonuna kadar yaklaşık 5 liralık bir artışla 7,5-8 lira seviyesine çıkması söz konusu olacaktır. Artan bu tutar üzerinden %20 oranında KDV alınacağını da düşündüğünüzde maktu ÖTV artışının pompa fiyatına yansıması 6-8 lira seviyesinde olacaktır."

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler