,

AK Partili Elitaş: EYT ile emekli olanlar şimdi de 'iş arıyoruz' diyor

AK Parti'den emeklilikte yaşa takılanlar hakkında son dakika açıklaması geldi. Elitaş, EYT'lilerin şimdi de iş aradığını söyledi.

AK Partili Elitaş: EYT ile emekli olanlar şimdi de 'iş arıyoruz' diyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Elitaş yaptığı açıklamada emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin ekonomimize yılllık maliyetinin 30 milyar dolar olduğunu söyledi.

EYT'den emekli olanların ortalama yaşının 45 olduğunu söyleyen Elitaş, Ekonomim gazetesine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Şu bir gerçek; bu senenin sonunda 750 milyar lira civarında bir maliyet ortaya çıkacak. Ortalama kurdan baktığımızda Türkiye bütçesine maliyeti 30 milyar dolar civarında bir rakam. Depremin toplam maliyeti 104 milyar dolar. Bu 104 milyar dolar, ekonomik kayıplarla birlikte maliyet. Herhalde 60-70 milyar dolar kısmı imalat. Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 13’ünü temsil eden bir bölgede ortaya çıkan bir hasar var. Bugün biz EYT ile ilgili 2024 yılında depremin maliyetinin 3’te 1’ini harcamış olduk"

İş arıyoruz diyorlar

"Ve emekli olan o insanlar şimdi “iş arıyoruz” diyorlar. Hatırlarsınız; EYT’den 2023 yılında yaklaşık 2 milyon kişi emekli olacak. “Bu 2 milyon kişinin emekli olmasının sistemde ve ekonomide ne kadar hasar getireceğini lütfen ekonomist arkadaşlar iyi değerlendirsin” dedik. Onun üzerine oturduk, konuştuk, dedik ki “EYT’den emekli olanlar bir ay içerisinde aynı kuruma müracaat ettikleri takdirde yüzde 5 sigorta priminden indirim sağlayalım teşvik edelim” dedik. Bir kısmı “Yok” dedi, “Olmaz” dedi. Bir kısmı da aynı şekilde devam etti. Ama “Olmaz” diyenler şimdi “Para yetmiyor, ben tekrar işe girmek istiyorum” diyor. Öyle tahmin ediyor ki; ortalama yaşları 45 civarında. 45 civarında bir yaş içinde olan arkadaşları da aynı işletme geri almayabiliyor. Çünkü onda herhalde kıdem tazminatıyla ilgili belki bir sıkıntı çıkabilir. Ondan dolayı devam ettirmeyebilirler"

Ekonomim

 

İlişkili Haberler

Manşetler