,

2 yıldır vaat var zam yok! Emeklinin sabrı kalmadı

Türkiye'de ekonomik kriz giderek derinleşirken enflasyon, zamlar ve vergilerle vatandaşın beli iyice büküldü. Hal böyleyken yıllarca çalışıp üreterek ülke ekonomisine katkı sağlayan emekliler ise adeta ortada kaldı. Milyonlarca emekli 10 bin TL maaşa mahkûm kalırken 2 yıldır iktidardan zam yerine vaat alan emeklilere şimdi de yeni vaatler verildi.

2 yıldır vaat var zam yok! Emeklinin sabrı kalmadı

Türkiye ekonomik kriz giderek derinleşirken enflasyon, zamlar ve vergilerle de vatandaşın beli iyice büküldü. Durum böyleyken yıllarca çalışıp üreterek ülke ekonomisine destek olan emekliler ise adeta ortada kaldı. Milyonlarca emekli 10 bin TL maaşa mahkûm kalırken 2 yıldır iktidardan zam yerine vaat alan emeklilere şimdi de yeni vaatler verildi.

MİLYONLARCA EMEKLİ 10 BİN TL’YE MAHKÛM EDİLDİ

Açlık sınırının 17 bin liraya dayandığı Türkiye’de yılbaşında umduğu zammı alamayan milyonlarca emekli en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL’ye mahkûm edildi. 2 yıldır zam sözü veren iktidar cephesinden emekliye yine vaat çıkarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sefer de temmuz ayını işaret etti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Bursa mitinginde yaptığı açıklamada emekli vatandaşlarımızın enflasyonda eriyen aylıklarına temmuz ayında tekrardan zam geleceği sinyalini verdi.

''EMEKLİLERİMİZ MAAŞLARINI TEMMUZDA MASAYA YATIRACAĞIZ''

Erdoğan şöyle konuştu: “Hayat pahalılığından en fazla etkilenen kesim emeklilerimiz ve çalışanlarımız. Önümüzdeki temmuz ayında emekli maaşlarını tekrar masaya yatıracağız. Düzenlemenin hazırlıkları tamamlandı.”

2 YILDIR VAAT VAR ZAM YOK

Yılbaşında umduğu zammı alamayıp açlık sınırının çok altında maaşa mahkum edilen milyonlarca emekli çözüm beklerken iktidar ise yıllardır sadece vaat veriliyor. EYT yasasının çıkmasıyla birlikte sayısı daha çok artan emeklilere her gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı güzel vaatler veriyor. 2022 yılında yaptığı açıklamayla emeklileri koruyacak bir düzenleme hazırladıklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Vedat Bilgin’in vaadinin üzerinden 2 yıl geçerken aradaki sürede de emekliye sürekli vaatler verildi.

Hatırlanacağı üzere 2023 yılında özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Binali Yıldırım’ın açıklamaları ardından umutlanan emekliler Meclisi’in açılmasını beklemişti.  O dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının emekli maaşlarına yönelik çalışma yürüttüğünü belirtmiş konuya ilişkin konuşan AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da, "Meclis açılır açılmaz (2023 Ekim)emekli maaşı çalışması yapılacak" vaadini vermişti.

Yine bu iki açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, "Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Yıl sonuna (kadar 2023 için) çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz" demişti.

EMEKLİ İKRAMİYEDEN DE UMDUĞUNU BULAMADI

İktidar 2024 yılına emekli yılı diyor ama emeklinin yüzünü hiçbir taraftan güldürmedi. Yılbaşında umduğu zammı alamayan ve bayram ikramiyesine gelecek zammı dört gözle bekleyen emekli ikramiye konusunda da umduğunu bulamamıştı. AKP’nin Ordu mitingine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada emeklilerin bayram ikramiyesini 3 bin lira olarak açıklamıştı. Cumhuriyet Bayramında 5 bin TL verilmesi emeklilerin beklentisini en az bu rakama çıkarırken Erdoğan’ın “3 bin TL” açıklaması emeklileri yine hüsrana uğratmıştı.

Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler