BIST 100 9.347,15 %0.38 Dolar 31,06 %0.87 Euro 33,65 %0.91 Altın Gram 2.023,80 %0.34 Brent Petrol 83,39 %-0.31 Bitcoin 51.100,00 %0.7
,

180 milyon dolarlık Bitcoin'i çöpe atan adam, atık sahasını kazmak için gerekli parayı buldu

James Howells atık sahası madenciliği, atık yönetimi ve yapay zeka destekli ayrıştırma alanlarında uzman bir ekip kurduğunu belirtti

180 milyon dolarlık Bitcoin'i çöpe atan adam, atık sahasını kazmak için gerekli parayı buldu

2013'te yaklaşık 184 milyon dolar değerinde Bitcoin bulunan bir sabit diski yanlışlıkla çöpe attığını iddia eden Gallerli James Howells'ın, kayıp diski bulmak amacıyla Newport'taki bir çöplüğü kazmak için fon sağladığı bildirildi.

Howells, BBC News'a "Finansman sağlandı. Bir yapay zeka uzmanı getirdik. Teknolojileri sabit diski aramak için kolayca yeniden eğitilebilir" dedi.

37 yaşındaki bilgi teknolojileri çalışanı, Bitcoin madenciliğine 2009'da Bitcoin ilk yaratıldığında başladığını ve kripto para 130 dolar civarındayken binlercesini elde ettiğini öne sürüyor.

Bu sabit diskte depolanan Bitcoin'in artık yaklaşık 184 milyon dolar değerinde olabileceğini söylüyor.

2017'de Telegraph'a yaptığı açıklamada, "2013 ortalarında bir temizlik sırasında, o zamanlar birkaç yüz bin pound değerinde olan sabit disk yanlışlıkla çöpe atılmış ve yerel atık sahamdaki genel çöp kutusuna konmuş, ardından da sahaya gömülmüş" demişti.

Howells, Newport Belediye Meclisi'ne belirli bir bölgede diski aramasına yardımcı olması halinde parayı paylaşmayı teklif etmek de dahil çeşitli ricalarda bulundu.

Ancak yerel yönetim, çevresel kaygıları gerekçe göstererek sabit diski aramasına izin vermemişti. Ayrıca, projenin milyonlar tutacağını ve diskin kurtarılabileceğinin ya da çalışacağının bile garantisi olmadığını söylemişlerdi.

Newport Belediye Meclisi sözcüsü geçen yıl yaptığı açıklamada, "Belediye ayrıca Howells'a ruhsat iznimiz kapsamında kazı yapmanın mümkün olmadığını ve kazının etrafta büyük bir çevresel etkiye yol açacağını birçok kez söyledi" demişti.

Howells şimdi de sabit diskin kurtarılmasından elde edilecek gelirin onda birini şehri bir kripto para merkezine dönüştürmek için vereceğini söyledi.

Bilgi teknolojileri çalışanı ayrıca artık sahayı kazmak adına etkili ve çevreye faydalı bir yöntem için gerekli fona sahip olduğuna inanıyor.

Howells'ın atık yönetimi, veri çıkarma, yapay zeka destekli ayrıştırma ve atık sahası kazısı gibi alanlarda uzmanlaşmış 8 kişilik bir ekip kurduğu söyleniyor.

Insider'ın haberine göre Howells ayrıca, düşen Columbia uzay mekiğinin kara kutusundaki verileri kurtaran şirkette çalışan bir danışmanın uzmanlığına da başvurdu.

Sabit diskin hâlâ atık sahasında olduğunun garantisi yok ve diskteki veriler kurtarılabilir durumda olmayabilir.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

İlişkili Haberler

Manşetler