BIST 100 4.896,05 %-0.95 Dolar 19,18 %0.17 Euro 20,99 %1.02 Altın Gram 1.209,55 %0.31 Brent Petrol 79,08 %1.03 Bitcoin 27.967,99 %1.46
Ashburnaçık11 °Caçık
,

Ziraat fakültelerinde tarım eğitimi bitti: Fakülte var, olanak yok

Türkiye’de tarımın çöküşü tartışılırken ziraat fakültelerinin faaliyet raporları da tarım eğitimindeki sorunları gözler önüne serdi. Pek çok fakültenin raporunda, üniversitelerin öğretim elemanlarının yetersiz olduğu vurgulandı.

Ziraat fakültelerinde tarım eğitimi bitti: Fakülte var, olanak yok

Cumhuriyetten Sarp Sağkal'ın haberi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin raporunda “hem araştırma görevlisi sayısının yetersiz olduğu hem de eğitim faaliyetlerini destekleyecek mali kaynakların olmadığı” belirtilirken “fakülteye ait donanımlı bir araştırma-uygulama çiftliği olmadığı” da vurgulandı. 

ÖĞRENCİLER İSTEKSİZ 

Şırnak Üniversitesi’nin raporunda, “tarımsal eğitime ilginin azaldığı” ve “iş bulamama riskinden dolayı öğrencilerin isteksiz olduğu” tespitlerine yer verildi. Ordu Üniversitesi’nin raporunda da, “ziraat fakültesinin yeterli sayıda tarım araç-gereçlerine sahip olmadığı” aktarıldı. Raporda mali kaynakların da yetersiz olduğu kaydedildi.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesinin faaliyet raporunda ise yurt sorununa ilişkin tespitlere yer verildi. Raporda “fakültenin bulunduğu ilçede erkek öğrenci yurdu olmadığı aktarılırken öğretim elemanları ve idari personel için de lojman imkânı bulunmadığı” belirtildi. 

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler