,

YKS'ye girecek engelli adaylar için ek süre kararı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 8-9 Haziran'daki Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre verilmesini kararlaştırdı.

YKS'ye girecek engelli adaylar için ek süre kararı

Serebral palsi nedeniyle yüzde 76 oranında engelli olan bir öğrenci,  parmak hareketlerinde ince beceri yokluğu bulunduğunu, kalem tutma,  çizme, işlem yapma ve yazma gibi ince motor becerisi gerektiren  durumlarda akranlarına göre daha yavaş hareket ettiğini belirterek, bu  yıl gireceği YKS'de ek süre verilmesi talebiyle Kamu Denetçiliği  Kurumu'na (KDK) başvuruda bulunmuştu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2022'de yayımlanan yönetmelikte  engelli öğrencilere ek süre verilmesinin kararlaştırıldığını, ancak  2024'teki bir düzenlemeyle söz konusu uygulamanın 2024-2025 eğitim öğretim yılı başına kadar ertelendiğini bildiren öğrenci, başvurusunda  bu yıl gireceği sınavda ek süreden yararlandırılmasını talep etmişti.

Başvuruyu inceleyen KDK, 2024-2025 eğitim öğretim yılında yapılacak  YKS'de uygulanacak olan sınavda ek süre uygulamasının, başvurucu  öğrencinin yıl kaybına uğramaması adına 8-9 Haziran'da yapılacak sınavda  da uygulanması adına ÖSYM'ye tavsiyede bulunmuştu.

ÖSYM de tavsiye üzerine, 2025'te başlayacak ek süre uygulamasını öne çekti  ve bu yıl yapılacak YKS'yle birlikte ek süreden faydalanma hakkı olmayan  okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların hepsine 30  dakika ek süre verilmesine karar verdi.

ÖSYM'nin konuya ilişkin kararında, "2024-YKS dahil yükseköğretime geçiş  sınavlarında ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya  işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine  karar verilerek, ilgili tavsiye kararınızda Başkanlığımıza yönelik  belirtilen tavsiye uygulamaya alınmıştır." ifadesi kullanıldı.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler