USD : 18,59 %0,07
EUR : 18,09 %-0,79
ALTIN (Gr): 1.014,27 %-0,85
BIST 100 : 3.568,31 %0,41
BITCOIN : 19.472,43 %-2,89
Petrol : 98,45 %4,26
Eğitim

Tüm eğitim çalışanları öğretmenevinden indirimli yararlansın

MEB, öğretmenevlerinde yüzde 50 indirim kararı aldı… Eğitim-Bir-Sen ise tüm eğitimcilerin faydalanması için çağrıda bulundu…

19 Eylül 2022 Pazartesi 07:00

MEB’in öğretmenevlerinde yüzde 50 indirim kararına ilişkin Eğitim-Bir-Sen’den “ayrımcılık yapmayın” uyarısı geldi. Sendika, bütün eğitim çalışanlarının bu haklardan yararlanmasını talep etti.

* Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz gün öğretmenlerin öğretmenevlerinde yüzde 50 indirimle kalacağını duyurdu. Eğitim-Bir-Sen ise konuyla ilgili olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak uygulamanın bütün eğitim çalışanlarına, öğretmenevlerinde sunulan konaklama hizmetlerinde yüzde 50 oranında indirim yapılmasını ve mevcut kapasitenin öncelikle konaklama ihtiyacı olan eğitim çalışanları için kullandırılmasını talep etti.

“YÜZDE 50 İNDİRİM BÜTÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KAPSAMALI VE DÜZENLEME YAPILMALI”
Öğretmenevlerine ilişkin yönetmelikte öğretmenevlerini kullanma konusunda bütün eğitim çalışanlarının öncelik hakkına sahip olduğuna ilişkin madde hatırlatılan açıklamada, “Bütün eğitim çalışanlarına, öğretmenevlerinde sunulan konaklama hizmetlerinde yüzde 50 oranında indirim yapılması ve 2023 yılı sonuna kadar mevcut kapasitenin öncelikle konaklama ihtiyacı olan eğitim çalışanları için kullandırılması konusunda düzenleme yapılması elzemdir” denildi.

“EŞİT MUAMELE GÖRME HAKKI UNUTULMAMALI”

Konuyla ilgili yazılı açıklama yayınlayan Eğitim-Bir-Sen, alınan kararın yerinde olmasına karşılık, yeterli olmadığına dikkat çekilirken, “Söz konusu konaklama hizmetinden indirimli ve avantajlı şartlarda faydalanma ihtiyacı sadece öğretmenler açısından değil, bakanlığın diğer çalışanları için de geçerlidir. Eğitim çalışanlarının kendi aralarında hizmet sınıfı ayrımı gözetmeksizin eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sağlıklı ve nitelikli yürütülmesi için iş birliği içinde birlikte çaba gösterdiği; bu kapsamda bakanlık nezdinde eşit durumlarda ve statülerde eşit muamele görme hakkının bulunduğu unutulmamalıdır” ifadeleri kullanıldı.