,

Okul başarısı sınava yansımıyor, notlar şişiriliyor mu?

Üniversite tercih süreci 27 Temmuz'da başlayacak. Adaylar, tercihleri için çalışmalara başladı. Ancak, eğitim camiası hala 12. sınıf öğrencilerinin sınavdaki düşük performansını konuşuyor. Eğitim Uzmanı Salim Ünsal'a göre, okulların başarı puanı ortalamaları, yüzde 90'ın üzerindeyken, adayların sınav başarısı yüzde 33'lerde kaldı.

Okul başarısı sınava yansımıyor, notlar şişiriliyor mu?

Türkçede her iki sorudan birine, matematikte ise 5 sorudan yalnızca birine doğru yanıt verildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 12. sınıf öğrencilerinin düşük doğru ortalaması tartışılıyor.

Eğitim Uzmanı Salim Ünsal, "TYT'de başarımız 100 üzerinden 33 olduğu görülüyor. Doğru sayısı bu, bunu nete çevirdiğimizde oranın yüzde 33'lerden yüzde 25-26'lara indiğini görüyoruz. Böyle kötü performansın ortaya çıkması bizim eğitime yeni bi bakış açısıyla yeniden şekil vermemiz gerektiğine işaret ediyor." mesajını verdi.

Bu yıl son sınıfların Temel Yeterlilik Testi'ndeki doğru cevap ortalamaları:

40 soruluk Türkçe testinde 20
40 soruluk Matematik testinde 8,2
20 soruluk testlerde ise
Sosyal Bilimler'de 8,6
Fen Bilimleri'nde ise 3,5 olarak açıklandı.

Eğitim Uzmanı Salim Ünsal'a göre, doğru ortalamaları ile yerleştirmede esas alınan ortaokul başarı puanlarında tam tersi bir tablo var.

Ünsal, "Bir okulun diploma notları ortalaması diyelim ki 90-95 ama aynı okulun öğrencileri sınavda oralama 25-30'luk başarı elde ediyolar. Ya uygulanan sınav eğitim sistemle örtüşmüyor veya lisedeki not dağılımıyla sınavda alınan performans arası ilişki yok." dedi.

Ünsal, ortaokul başarı puanlarının öğrencilerin gerçek başarısını yansıtmadığı görüşünde.

"Liselerde son yıllar sınıfta kalma, zayıf alma gibi pekçok faktör ortadan kalktığı için doğal olarak öğrencilere hem devlet liselerinde hem özel liselerde yüksek puan veriliyor." diyen Ünsal, "Sınav sonuçları üzerinden okulların nasıl bir eğitim yaptığına dair bi sorgulama yapamadığımız için böyle bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz." şeklinde eleştiri getirdi.

Öykü Tüccar

Kaynak : NTV

İlişkili Haberler

Manşetler