,

Meslek liseliler günlük 50 bin ekmek üretecek

Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında mesleki ve teknik Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerin işbaşında eğitim almasının sağlanması ve halkın kaliteli ve ucuz ekmeğe ulaşımının temin edilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Meslek liseliler günlük 50 bin ekmek üretecek

Protokol kapsamında GAHİB Halıcılık ve Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, döner sermaye kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için günlük 50 bin adet ekmek üretecek.

Protokol imza töreni öncesinde bir konuşma yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kovid-19 sürecinde mesleki eğitimin üretim kapasitesinin artırılarak maskeden dezenfektana, siperlikten maske makinesine kadar vatandaşların ihtiyaç duyduğu tüm ürünlerin hızla üretildiğini belirtti. 

Bunun mesleki eğitimin atıl duran kapasitesinin büyüklüğünü gösterdiğini vurgulayan Özer sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslında bu 28 Şubat müdahalesinin toplumda nasıl uzun vadeli bir felç etkisi yaratma niyetiyle yola çıktığını da göstermiş oldu. Bunlar çok kritik müdahaleler. Tesadüfen değil. Yani bir taraftan din öğretimiyle ilgili, bir taraftan mesleki eğitimle ilgili öyle bir müdahale yapılıyor ki önümüzdeki on yılınızı, yirmi yılınızı mahvediyor. Ve eğitim sistemini çok farklı bir noktaya taşıyor. Elhamdülillah bugün artık sorunlardan değil yeni hikâyelerden bahsediyoruz."

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğünün birlikte mesleki eğitim okulları tarafından üretilen ekmeklerin satışını başlatacağını belirten Özer "Büyükşehir Belediye Başkanımız mesleki eğitimdeki bu üretim kapasitesini desteklemek için çok önemli bir projeye imza atmış oluyor. Günlük 50 bin ekmek üretilecek. Bu ekmek konusu, 3 aylık bir hikâye. Aslında niyet edildiği zaman ne kadar hızlı mesafe alındığını göstermesi anlamında da çok kıymetli bir şey..." dedi.

Özer; mesleki eğitimde yıllardır güzel projelere imza atıldığını, Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor Projesi kapsamında öğrencilerin okul çevresinde bulunan imkanları kısıtlı vatandaşların evinin onarımı, tamiratlarını, yaşlıların saç bakımını ücretsiz bir şekilde yaptığını kaydetti. 

Fiyat artışları ekmekle ilgili spekülasyonlar sonrası mesleki eğitimde bu alana girilmesine karar verdiklerini söyleyen Bakan Özer, şunları söyledi: 

"Kısa sürede meslek liselerinin içerisinde 15 ekmek fabrikası kurduk. Günlük üretim kapasitesini 250 bine çıkarttık. İnşallah 2022'nin sonuna kadar 1 milyona çıkartacağız. Ramazan ayında o meslek liselerimiz, melek gibi gariban vatandaşlarımızla buluştular. Evlerinde tamirat yaptıkları gibi pidelerini, ekmeklerini üreterek ücretsiz olarak evlere teslim ettiler. Yaklaşık 100 bin haneye ulaştılar. Üretirseniz paylaşabileceğiniz şeylerin çeşitliliği artmaya başlıyor. Üretirseniz ayakta durabiliyorsunuz."

Bu projeden sonra Gaziantep'te tarım alanında bir açılım yapacaklarını söyleyen Bakan Özer, bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı ile ciddi bir atılım yaptıklarını hatırlattı. Bundan sonra sadece eğitimi değil Millî Eğitim Bakanlığına ait arazilerdeki üretim kapasitesini de Tarım Bakanlığı ile birlikte şekillendireceklerini belirten Özer, "Çok basit bir örnek vereyim. O kadar büyük kapasitemiz var ki Bursa'da II. Abdülhamit tarafından açılan Hamidiye Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin 450 dönümlük arazisi var. Şimdi orada her türlü tarım ürününü üreterek girişte de satış reyonunu koyarak vatandaşımızın hizmetine sunduk. Aynı şeyi inşallah bir sonraki gelişimizde Gaziantep'te yapacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımızla, Sayın Valimizle birlikte tarımla ilgili yeni bir hikâyenin ilk startını inşallah Gaziantep'ten vereceğiz." diye konuştu.

Özer, projeye emek veren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener'e, il millî eğitim müdürü ve çalışma arkadaşlarına,  meslek lisesi öğrencilerine büyük bir açılım yaptığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e ve Gaziantep'te eğitimin en büyük destekçilerinden olduğunu belirttiği Vali Davut Gül'e teşekkür ettiğini belirtti. 

Konuşmalar sonrası taraflarca protokol imzalandı.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler