,
#Görevde yükselme

MEB Görevde Yükselme Sınav Kılavuzu Yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığınca şube müdürlüğü, şeflik, memurluk ve saymanlık için görevde yükselme sınav kılavuzu yayımlandı.

MEB Görevde Yükselme Sınav Kılavuzu Yayımlandı
MEB, görevde yükselme sınav kılavuzunu yayımladı. MEB, 5 bin 457 kadro için görevde yükselme sınavı açtı. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce duyurusunu yaptığı görevde yükselme sınav kılavuzunu yayımladı. Taşra teşkilatında 2 bin 950 memur, 1800 şef ve 400 şube müdürlüğü kadrosu için ilana çıkıldı. Sınav 9 Temmuz 2023 tarihinde ÖSYM tarafından yapılacak
 
Kontenjanlar
Millî Eğitim Bakanlığınca görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamında şube müdürlüğü kadrosu için 400, şeflik için 2 bin, memurluk için 3 bin ve saymanlık kadrosu için 57 kontenjan belirlendi.

Yazılı sınav için başvuru ve onay süreci

Yazılı sınav için başvuru ve onay süreci 29 Mayıs- 7 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Başvuru tarihinin son günü saat 18.00'de onay süreci tamamlanacak. Görevde yükselme yazılı sınavına katılacak adaylar meb.gov.tr adresinde 9 Haziran'da ilan edilecek. Sınav giriş belgeleri 26 Haziran tarihinde yayımlanacak. Görevde yükselme sınavı 9 Temmuz'da, sınav sonuçları ise 4 Ağustos tarihinde açıklanacak.
 
Görevde yükselme yazılı sınavına başvuruda bulunmak isteyen adayların, takvimde belirtilen süre içinde mebbis.meb.gov.tr internet adresindeki elektronik başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmak suretiyle başvurularını yapmaları gerekiyor.
 
Görevde yükselme sınavı Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van illerinde yapılacak.
 
Adaylara toplam 60 sorudan oluşan çoktan seçmeli test uygulanacak. Üç oturum halinde yapılacak sınavın her bir oturumu için (1. oturum saat 09.30'da şube müdürlüğü; 2. oturum 12.30'da memur-şef; 3. oturum 16.00'da sayman) 75 dakika süre verilecek.
 
Değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak.

Atamalarda mülakat olmayacak

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamında şube müdürlüğü kadrosu için 400, şeflik için 2 bin, memurluk için 3 bin ve saymanlık kadrosu için 57 kontenjan belirlendiğini kaydetti.
 
Özer, atamalarda mülakat yapılmayacağını vurgulayarak, "Sınavda başarılı olan personelimizin, alanlarına göre belirlenen kontenjan doğrultusunda, yazılı sınav sonucuna göre atamalarını gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle görevde yükselme ve unvan değişikliğine başvuracak Bakanlığımızın tüm personeline bu sürecin hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler