,

Mahkumlar yangın söndürme faaliyetlerine katılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, cezaevindeki mahkumlara yangın öncesi eğitim verileceğini ve mahkumların çıkan yangınlarda söndürme faaliyetlerine katılacağını açıkladı. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, söz konusu eğitimin verilip verilmeyeceğinin muamma olduğunu söyledi.

Mahkumlar yangın söndürme faaliyetlerine katılacak

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, yangın hazırlıklarına yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Bingöl önergede, alınan tedbirleri ve Türk Hava Kurumu uçaklarının son durumunu sordu.

Bakanlıktan gelen cevapta, “belediyelerle de iş birliği” yapıldığına dikkat çekilerek “cezaevi bulunan mahkumların yangın söndürme faaliyetlerine katılımının sağlanması amacıyla eğitim verileceği” de gerekli önlemler arasında gösterildi.

Bakanlık, verilen önergede THK uçaklarının son durumuna ilişkin soruları yanıtsız bırakırken alınan önlemlere ilişkin, “Yangınlara havadan etkili şekilde müdahale edilmesi için yangın söndürme helikopteri ve uçağı kiralanmaktadır. Kara ekiplerinin kullanacağı ilk müdahale aracı, arazöz, su ikmal aracı ve iş makinesi alınmaktadır. Orman köylerine traktörlerle birlikte çalışan yangın tankları dağıtılmaktadır. Bakanlığımız bu yıl yangın sezonu için 55 adet yangın söndürme helikopteri, 20 adet yangın söndürme uçağı ve yangın gözetleme ve tespiti için 8 adet İHA’dan oluşan hava gücünü kullanmayı planlamıştır” denildi

EĞİTİM VERİLECEĞİ MUAMMA

Konuya ilişkin açıklama yapan Bingöl ise şu değerlendirmeleri yaptı:

“Geçen yangınlarda AK Parti tümüyle sınıfta kaldı. Sadece 3 yangın uçağıyla büyük alana yayılan yangınları söndürmeye çalışan AK Parti Türkiye’de böylesine büyük bir afetin sorumlusu olmuştur. Peki sonra ne oldu? Bakanlık yeni planlamalarla birlikte bu yıla hazırlandığını ifade etti ama gelin görün ki bu yıl yeniden havaların ısınmasıyla birlikte başlayan yangınla gördük ki hiçbir şekilde planlananların uygulamaya dökülmeyen bir sonuçla karşı karşıya kalındı. Neymiş bu planlama? Örneğin cezaevindeki tutuklu ve hükümlerin yangın sırasında sahada eğitilerek sahaya sürüleceği ve yangınla mücadelede bu tutuklu ve hükümlülerinin işgücünden yararlanacağı da ifade edilmiştir. Ama böyle bir eğitimin verilip verilmeyeceği bile bir muamma.

Cumhuriyetle yaşıt bir Türk Hava Kurumu var. Türk Hava Kurumu’nun uçakları tarımda, ilaçlamada kullanılıyordu. Ama bugün gelinen noktada işlevsiz borç yükü altında olan ve yolsuzluklarla anılan bir kurum haline dönüştürüldü. Türk Hava Kurumu sadece geçen yıl hurda denilen araçların bir kısmını bu yaz döneminde devreye soktu. Birkaçı yangın söndürme sürecinde kullanıldı ama tümüyle Türk Hava Kurumu’nun elindeki araç ve gereçler yine sahaya sürülmedi. “

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler