,

‘Kaynak özele değil kamusal eğitime gitmeli’

2022-2023 eğitim öğretim yılında özel meslek liselerinde öğrenci başına ödenecek destek miktarları Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar, “kamu kaynaklarının özel okullara aktarıldığı” gerekçesiyle eleştirilirken, eğitimci Özgür Bozdağan ise "özel okulların kamunun yerini aldığı eğitim hizmetini sürdürmesi ve bunun da kamu tarafından finanse edilmesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

‘Kaynak özele değil kamusal eğitime gitmeli’

2022-2023 eğitim öğretim yılında özel meslek liselerinde öğrenci başına ödenecek destek miktarları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre organize sanayi bölgeleri içinde yer alan özel meslek okullarına toplam 431 bin TL, dışındakilere ise 187 bin TL destek yardımı yapılacak.

Söz konusu karar, “kamu kaynaklarının özel okullara aktarıldığı” gerekçesiyle eleştiriliyor. Karara tepki gösteren eğitimci Özgür Bozdoğan, kamu okullarındaki hizmetlerin eksik olduğuna ve bulunan hizmetlerin de okul aile birlikleri tarafından karşılandığına dikkat çekti.

Bozdoğan şunları söyledi: “Eğitim kamusal bir hizmettir ve bu hizmetin mutlaka kamu görevlileri eliyle kamu tarafından sürdürülmesi gerekir. Özel okulların kamunun yerini aldığı eğitim hizmetini sürdürmesi ve bunun da kamu tarafından finanse edilmesi kabul edilemez.”

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler