,

Eğitim-İş Şube Başkanı Şamasas, “Daha adil bir atama yönetmeliği getirilmeli”

Çankırı Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Murat Şamasas proje okullarına gerçekleştirilen öğretmen alımlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Eğitim-İş Şube Başkanı Şamasas, “Daha adil bir atama yönetmeliği getirilmeli”

Çankırı Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Murat Şamasas proje okullarına gerçekleştirilen öğretmen alımlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Proje okullarına öğretme alımlarında ayrıcalıkların yapıldığını, öğretmenlerin bizden olan ve olmayan şeklinde ayrıştırıldığını belirten Şube Başkanı Şamasas yaptığı açıklamada, “Proje okullarına öğrenciler sınavla alınırken, öğretmen ve idarecilerin siyasi önceliklere göre alınması, hiçbir kriter olmaması, eğitim camiasında hoş karşılanmadığı gibi endişeye sebep olmaktadır. Oysa örneğin Fen ve Anadolu liselerine çok daha evvel yapılan atamalarda öğretmenler çok çeşitli sınavlara tabii tutulur, ayrıca puan üstünlüğü gözetilirdi. Maalesef mevcut durumda bu okullara tamamen hiç bir kriter olmaksızın tamamiyle keyfi atamalar yapılabilmektedir. Bu keyfi ve hukuksuz mevzuata karşı 6 Eylül 2016 yılında dava Eğitim-İş olarak dava açtık fakat MEB’in şeffaflıktan uzak, keyfi bu uygulaması hala devam etmektedir. Bu okullarda çalışan, muhalif sendikalara üye olan veya sendikasız eğitimciler maalesef diken üstündedir. Maalesef yönetici ve öğretmenler, liyakate bakılmaksızın bizden ve bizden olmayan şeklinde ayrılmaktadırlar. İlgili atama yönetmeliğinde liyakat, puan üstünlüğü, ortaya konulan projeler vb bir takım kriterler yer almalıdır. Arka kapıdan, özel şahsi, siyasi, sendikal ilişkilerle yapılan keyfi atamalar derhal son bulmalıdır. Genel seçimler öncesinde, ilk kez ataması yapılan öğretmenler bile bu okullara tayin edilmişlerdir. Tek kriteri en az dört yıllık tecrübe olan bu kriter de böylece ortadan kalkmıştır. Bakanlıkta ve yandaş sendikanın şubelerinde atama pazarları oluşturulduğu duyumları almakta, öğretmenlerin bu okullara atanmak için iktidar yöneticilerinin iki dudağı arasına terk edildiğini görmekteyiz. Bu durum derhal değişmeli, daha adil bir atama yönetmeliği getirilmeli, bu benim adamım şeklindeki keyfi, haksız uygulamalar acilen son bulmalıdır. Ayrıca Eğitim-İş sendikası olarak bizler bu atamaların takipçisi olacağız. Her türlü hukuksuzluğun, haksızlığın karşısında, üyelerimizin yanında durmaya devam edeceğiz. “ ifadelerine yer verdi.

Ünzüle Yeşil / Çankırı’da Yeni Gün

İlişkili Haberler

Manşetler