,

Açık liselerde FETÖ tehlikesi

aygı Öztürk bugünkü yazısında açık lise sınavlarının ne derece ciddiyetsizleştiğine dikkat çekti. “Bugün tam anlamıyla laçka olan sistemden öğretmenler son derece rahatsız" diyen Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bir yetkilinin açık liselerle ilgili 'FETÖ' tehlikesine vurgu yaptığını aktardı.

Açık liselerde FETÖ tehlikesi

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, açık liseye geçen öğrenci sayısının arttığına dikkati çektiği bugünkü yazısında, sınav sistemini eleştirdi.

“Açık lise öğrencisi, 4 yıl olan lise öğrenimini 3 yılda bitirebiliyor. Öğrenciler sınavlara tamamıyla bağımsız, istedikleri zaman girebiliyor. Yani bu liselere öğrenciler özendiriliyor. Ama bunun altında çok kirli bilgiler ve hesaplar var” diyen Öztürk, sınavlardaki ciddiyetsizliğe şöyle dikkat çekti:

“-Sınavlarda 7 günlük bir süre veriliyor. Bir öğrenci sınav sorularının resmini alıp bütün öğrencilere verebiliyor. Hani açıkça kopya çekimine izin veriliyor.

-Sınavlarda herhangi bir online görüntülü kayıt olmadığı için öğrencinin herhangi bir yakını, arkadaşı veya daha önceden gittikleri kurslardaki öğretmenleri şifre ile girip o soruları çözüp rahatlıkla o dersi geçmesini sağlıyorlar.

-Burada herhangi bir denetim olmadığı için istediği gün, istediği saatte o dersin bilgisine sahip bir kişi tarafından yapılabiliyor.”

EN ÖNEMLİ TEHLİKE

“Bugün tam anlamıyla laçka olan sistemden öğretmenler son derece rahatsız. Ama günümüzde öğretmeni dinleyen kim?” diyerek sitem eden Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir yetkilisinin açık liselerle ilgili en önemli tehlikelerden birini de şöyle anlattığını aktardı:

“FETÖ’den ihraç olmuş kişiler, ‘Eğitim koçluğu’ adı altında ve bürolarda dershanecilik yapıyor. Bu kişiler kamu ve özel okullardaki öğrencileri açık liseye yönlendirip tamamıyla öğrencileri kendi kontrollerinde tutuyor.”

Öztürk, “Bakanlık bu rezaletleri gidermek yerine seyirci kalıyor. Yıllardır devam eden bu sorunları çözmek, açık ortaokul ve liseyi denetim altında tutmak, sınavlarına ciddiyet getirmekle uğraşan yok” diye yazdı.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler