,

9 seçmeli ders müfredata girdi

Ortaokul ve liselerde seçmeli dersler kapsamına 9 yeni ders eklendi. Farklı beceri ve kazanımların sağlanabileceği dersler ikinci dönemden itibaren listede yer alacak. Teknolojiden sosyal yaşam kurallarına kadar birçok konuyu kapsayan yeni dersleri, öğrencilere ve eğitim uzmanı değerlendirdi.

9 seçmeli ders müfredata girdi

Temel Hukuk, adab-ı muaşeret, afet bilinci, Türk sosyal hayatında aile ve 5 yeni seçmeli ders daha müfredata girdi.

Bu dersler, orta öğretim ve lise kademelerinde okutulacak. Talep olanlara, okullarda derslikler açılacak.

Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, "Bazı derslerin gerçekten gerekli olduğunu düşünüyorum. Robotik kodlama ve yapay zeka dersini tercih ederdim çünkü artık geleceğin mesleklerinin hepsinde yapay zeka bulunuyor." derken ilgi alanından dolayı halk oyunlarını seçeceğini söyledi. Yılmaz, Adabı muaşeret dersinin de güzel bir ders olduğunu ekledi.

Afet bilinci dersi için de Türkiye'nin deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatan Hatice Yılmaz, "Son zamanlarda özellikle birçok depremle karşılaşıyoruz küçük büyük demeden insanlar deprem esnasında veya sonrasında yapacaklarını tam olarak bilmiyor." dedi.

"AYLIK OLARAK DEĞİŞMELİ"

Eğitim uzmanlarına göre planlama, yeni eklenen derslerden her öğrencinin faydalanabilmesini amaçlayarak yapılmalı. Bu nedenle, seçmeli derslerin yılda bir kez değil aylık olarak değiştirilebilmesi isteniyor.

Müfredata yeni dahil edilen dersler ikinci dönemden itibaren seçmeli dersler listesine eklenecek.

Kaynak : NTV

İlişkili Haberler

Manşetler