BIST 100 5.114,96 %3.13 Dolar 20,93 %0.58 Euro 22,59 %-0.26 Altın Gram 1.312,76 %0.73 Brent Petrol 76,12 %2.49 Bitcoin 27.212,99 %0.28
,

Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı'nın yargılandığı davada beraat kararı

Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ile İBB Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Erkan Duyar, İSMEK'te çalışan kadınlara yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullandıkları iddiasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı'nın yargılandığı davada beraat kararı

İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, müdahillerden İlknur Özdemir ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı. Sanıklar Yeşim Meltem Şişli ile Erkan Duyar’ı ise avukatları temsil etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen İBB Hayat Boyu Öğrenme Müdür Yardımcısı Hüsniye Özgün, sanıkların amirleri olduğunu söyledi. Sanıklardan Şişli’nin iş odaklı biri olduğunu, kişilere karşı inançlarından dolayı ayrımcılık yapmadığını söyledi.

BAKANLIK AVUKATI CEZA VERİLMESİNİ TALEP ETTİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Onur İsmet Aydın, önceki celselerde açıklanan mütalaa doğrultusunda sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Müdahil İlknur Özdemir de sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Sanık Şişli’nin avukatı Feride Dilek Helvacı ise müvekkilinin İBB’deki görev süresince kişilerin din ve inanç hürriyetine son derece saygılı bir yönetici olduğunun dinlenen diğer tanık beyanlarıyla kanıtlandığını iddia ederek, müvekkilinin beraatini talep etti.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Yeşim Meltem Şişli’nin, yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle üzerine atılı “görevi kötüye kullanma” ve “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından beraatine hükmetti. Aynı gerekçeyle sanık Erkan Duyar’ın da “görevi kötüye kullanma” suçundan beraatine karar verildi.

19 KADINDAN 18’İ ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

Yeşim Meltem Şişli’nin, bir toplantıda İSMEK bölge sorumlusu kadınlara hakaret ederek, aşağılayıcı sözler kullandığı ve sonrasında çalışanların işlerine son verdiği öne sürülmüştü.

Bu iddiaların basında yer almasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, konunun soruşturulması için müfettiş görevlendirirken, İSMEK bölge sorumlusu kadınlar da Şişli ve Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Erkan Duyar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Öte yandan yargılama sürerken 18 müşteki mahkemeye başvurarak şikayetlerinden vazgeçtiklerine dair dilekçe sunmuşlardı

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler