Yaşam

Alkol testi ile birlikte uyuşturucu testi de yapılacak

Trafik kurallarına bir yenisi eklendi. Trafikte sürücülerin alkollü olup olmadığını anlamak için yapılan testin yanına bu kez de uyuşturucu kiti eklendi. Muğla'da yapılan uygulama kapsamında sürücülere yapılan alkol testinin yanında uyuşturucu ve uyarıcı madde testi de yapıldı. İşte yeni kural hakkındaki tüm detaylar…

Eklenme : 20 Ocak 2023 Cuma 08:01 - Güncelleme : 20 Ocak 2023 Cuma 07:02


Trafikte her gün yeni bir kural gündeme gelirken bu kez de uyuşturucu testi gündemde yerini aldı. Sürücüler için yapılan rutin uygulamalar arasında alkol testi yer alırken yapılan açıklama kapsamında uyuşturucu ve uyarıcı madde denetiminin de başladığı ifade edildi. Trafikteki güvenliği sağlamak adına yapılan uygulamalar genişletilirken ilk denetim ise Muğla'da yapıldı. Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerin trafik kontrol işlemleri sırasında sürücülerden uyuşturucu ve uyarıcı madde testi aldı. Bundan sonra alkol testlerinin yanında uyuşturucu ve uyarıcı madde testi de yapılacak. İşte yeni kural hakkındaki tüm detaylar…

TRAFİK ÖNLEMLERİ ARTIYOR

Trafikteki kontrolü sağlamak için ekipler iş başında. Daha güvenli bir trafik sağlamak adına sürücülere yapılan alkol testlerinin yanı sıra uyuşturucu ve uyarıcı madde testleri de gündemdeki yerini aldı. Yasaklı madde kullanan sürücüler insanların can güvenliğini tehdit altına alırken trafik ekipleri tarafından alınan önlemler de ciddi bir öneme sahiptir. Trafikte uyulması gereken pek çok farklı kurallar yer alırken son yıllarda alkol nedeniyle kaza yapan sürücüler de sık sık gündeme geliyor. Bu kapsamda trafik ekipleri güvenlik önlemlerini genişletme kararı aldı.

Trafik denetimlerinde alkol testi yapan ekipler artık uyuşturucu ve uyarıcı madde testleri de yapacak. Belirlenen maddeleri kullanan şahısların trafiği tehlikeye sokmaması adına caydırıcı tedbirler alınıyor. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanan kişilerin tespit edilmesi durumunda ise kazaya sebebiyet verme nedeniyle cezayı işlem uygulanacak.

YASAKLI MADDE TESTLERİ NASIL YAPILIR?

Alkol testlerini sık sık duyarken Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri bir ilke imza attı. Yasaklı madde kullanan sürücülerin tespit edilmesi adına yapılan yeni uygulama kapsamında sürücülerin ağzının içinden alınan örnekler ile yasaklı madde testi yapılmaktadır. Alınan Örneğin test cihazına yerleştirilmesi ile birlikte 8 dakika içerisinde sonuç alınıyor. Bu kapsamda sürücülerin yasaklı madde kullanıp kullanmadığı ortaya çıkmaktadır.

Ekipler tarafından yapılan bu test ön tanı olarak görülürken alınan örneğin pozitif çıkması durumunda, sürücüler trafik polisi tarafından asayiş polisine teslim edilmektedir. Bu kapsamda asayiş ekipleri şahsı hastaneye götürerek kan testi yaptırır. Hastanede yapılan testin de pozitif çıkması durumunda şahıs için hem idari hem de cezai işlem uygulanmaktadır.

Yasaklı madde kullandığı tespit edilen kişilerin cezaları da alkollü araç kullanmaya göre daha ağır olmaktadır. Yasaklı madde etkisinde araç kullanan şahıslar için 9411 TL para cezası kesiliyor. Bununla birlikte sürücülerin ehliyetine de 5 yıl el koyulmaktadır. Bu süreç sonunda ehliyetini geri almak isteyen şahısların araç kullanmasına herhangi bir engel durumunun olmadığını sağlık raporu ile kanıtlaması gerekir.

KARAR