BIST 100 8.493,20 %1.9 Dolar 27,42 %0.05 Euro 28,86 %-0.43 Altın Gram 1.615,81 %0.73 Brent Petrol 91,46 %-0.81 Bitcoin 28.263,99 %3.84
,

Polise maç harcırahını TFF ödeyecek

İstanbul Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi bir polis memurunun açtığı davada maçlarda görevlendirilen polislerin harcırahlarının Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Polise maç harcırahını TFF ödeyecek

Futbol maçlarının güvenliği için görevlendirilen memura Harcırah ödemesinin kimin yapacağı sorunu devam ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ödemenin kulüpler tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor.

İstanbul Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan bir davada önemli bir karar çıktı. Bir polis memuru son 5 yılda görevlendirildiği müsabakalara ilişkin harcırah ödemesi için 2020 yılında Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) icra takibi yaptı. İcra takibine TFF avukatları itiraz etti. İtirazın iptali için de Asliye Hukuk Mahkemesine dava açıldı.

Polis memuru, kanun gereği müsabakalarda görevlendirilen, harcırah tutarının iki katı kadar bir ödeme yapılması gerektiğini kaydetti. TFF ise muhatabın ise ilgili spor kulübü olduğunu iddia etti. Mahkeme, tarafların talep ve savunmalarını aldıktan sonra bilirkişi raporu talep etti. . Bilirkişi raporunda, polis memuruna, kadro derecesine göre yapılabilecek ödemeye ilişkin tablo mahkemeye gönderildi. Gelen rapor sonrası mahkeme kararını verdi.

İstanbul Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararında “Kanuna göre, ödemenin federasyon tarafından yapılacağı ve ilgili spor kulübünün alacaklarından mahsup edeceği düzenlemesi mevcut. Yani, müsabakalarda görev alıp da emniyet tarafından isimleri bildirilmeyen kolluk görevlilerine yapılması gereken harcırah ödemelerinde federasyonun sorumlu olduğu aşikârdır” denildi.

Mahkeme, polis memuruna 603 liralık harcırahın faizi ile ödenmesine karar verdi.

- Maçlarda görevlendirilen polislerin harcırahına dair kanun maddesi

Maçlarda, saha güvenliğinin nasıl sağlanacağı 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun 6. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenmiştir.

İlgili hüküm 2019 yılında değiştirilmiş olup, son hali şu şekildedir:

"(3) (Değişik:4/7/2019-7182/4 md.) ...En üst profesyonel futbol ligi kulüplerinin müsabakalarında güvenliğin sağlanması amacıyla genel kolluk görevlilerinden, görevde olmayanlar da görevlendirilebilir. Bu görevlendirme, ilgili kulübün başvurusu ve federasyonun talebi üzerine, müsabakanın yapılacağı yerdeki yetkili kolluk birimince yapılır. Bu kolluk görevlilerine, görevlendirildikleri müsabaka ile sınırlı olarak günlük harcırah miktarının üç katı kadar ödeme yapılır. Müsabaka güvenlik amirleri ile yardımcılarına federasyon temsilcisine ödenen miktar kadar ödeme yapılır. Gözlemci kolluk görevlilerine ise seyahat ve konaklama giderleri ile günlük harcırah üç katı olarak ödenir. Bu miktar, federasyon tarafından doğrudan kolluk görevlilerinin hesabına yatırılır. Federasyon ödeyeceği para miktarı ile müsabakada görevli genel kolluğa verilen kumanya bedelini ilgili spor kulübünün alacaklarından öncelikle mahsup eder. İl veya ilçe spor güvenlik kurulları tarafından belirlenen özel güvenlik görevlisi sayısının yarısını, yüksek riskli müsabakalarda ise üçte ikisini geçmeyecek sayıda ve bunların yerine genel kolluk görevlisi bu şekilde görevlendirilir."

Bu maddeye göre, sadece en üst profesyonel futbol ligi müsabakalarında kolluk kuveti yani polis memuru görevlendirilmesi halinde harcırah ödemesi yapılabilmektedir.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler