,

Tolga Şardan tahliye edildi

"Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan başlatılan soruşturma kapsamında geçtiğimiz hafta tutuklanan gazeteci Tolga Şardan, tahliye edildi. Şardan, tahliyesinin ardından “Nihayetinde biz gazeteciyiz, işimizi yapıyoruz. Yarın ne olur bilemiyoruz. Ama sonuç itibariyle bu mesleği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Tolga Şardan tahliye edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24 isimli internet sitesinde 31 Ekim’de yer alan, gazeteci Tolga Şardan’ın “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısının içeriğinde “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar bulunduğunu değerlendirerek, resen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Ankara’daki evinde gözaltına alınan Şardan, sevk edildiği hakimlikçe 1 Kasım günü tutuklandı.

TAHLİYE EDİLDİ

Avukatların tutukluğa itirazı üzerine mahkeme Tolga Şardan için tahliye kararı verdi. İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, Şardan için yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı getirdi. Kararın ardından akşam saatlerinden Şardan, tahliye edildi.

Tolga Şardan, tutuklama kararının ardından Ankara’dan İstanbul’a getirilmişti. Şardan’ın tutuklanmasının ardından çok sayıda gazeteci örgütü bunun tüm gazetecilere yönelik bir gözdağı olduğunu vurgulayarak, derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Yaklaşık bir yıl önce yapılan değişiklikle Türk Ceza Kanunu’na eklenen maddede “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” ifadesi yer alıyor.

TOLGA ŞARDAN: MESLEĞİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Tahliye edilen Şardan, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda kısa bir basın açıklaması yaptı. “Değişik bir süreç oldu” ifadeleriyle sözlerine başlayan Şardan, “Sevinçliyim, tahliye oldum. Öncelikle meslektaşlarıma, öğrendim ki çok büyük bir destek vermişler, avukatlarıma ve destek olan tüm siyasilere çok teşekkür ediyorum. Nihayetinde biz gazeteciyiz, işimizi yapıyoruz. Yarın ne olur bilemiyoruz. Ama sonuç itibariyle bu mesleği yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler