Gündem

Son düzenleme sonrasında memurun vergisi nasıl hesaplanacak

Meclis komisyonunda kabul edilen son önerge sonrasında, memurun vergisinin nasıl hesaplanacağını açıklıyoruz.

Eklenme : 21 Aralık 2021 Salı 01:05 - Güncelleme : 01 Ocak 0001 Pazartesi 00:00


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, tüm çalışanların ücretlerinin asgari ücrete kadar olan kısmına isabet eden gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasını öngören düzenlemeyi kabul etmiştir. Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay örneklerle şu şekilde açıkladı. İlk kez gazetememur.com'da yayımlanıyor.

Memurun vergisi nasıl hesaplanacak?

* Belirtilen önergede brüt ücret üzerinden sosyal güvenlik primi çıkarıldıktan sonra bulunan matrah üzerinden normal gelir vergisi tarifesine göre vergi hesaplanacak.

* Bunun yanı sıra asgari ücrete isabet eden, 4.250 liraya isabet eden vergi de hesaplanacak. Ödenmesi gereken, hesaplanan birinci vergiden ikinci vergi tutarı çıkarıldıktan sonra ödenecek vergi bulunacak.

Bu yöntemle tüm ücretlilerin aynı asgari ücrette olduğu gibi aynı miktarda istisnadan yararlanması sağlanacak. Vergi diliminin artışı nedeniyle daha fazla faydalanmanın önüne geçmek amacıyla herkesin aynı tutarda yararlanması sağlanacak

Bir örnek verecek olursak

10 bin lira matrah var ise, önce sigorta primi düşülecek, 8.500 lira bulunacak sonra 8.500 liradan gelir vergisini hesaplanacak yüzde 15 üzerinden, bu tutar bir kenarda tutulacak. Asgari ücretin net tutarı 4.253 liradan asgari ücretin vergisini hesaplanacak 638 lira, 8 bin 500'ün gelir vergisi yüzde 15 üzerinden 1.275 lira etmektedir. 1.275 liradan 638 lirayı çıkaracağız, ödenecek vergi 637 lira olacak.

- Agi dışındaki diğer indirimler devam edecek

Sadece asgari geçim indirimi Gelir Vergisi Kanunu’ndan kaldırdı, diğer indirimler geçerliliğini koruyor. Ancak indirimler, bir vergi olursa, hesaplanacak bir vergi olursa bir kısmı hüküm ifade edecek. Asgari ücrete isabet eden tutar vergi dışı bırakıldığı için bir asgari ücretlinin sigorta, şahıs sigortası, sendika aidatı, engellilik indirimi gibi indirimlerden yararlanması zaten söz konusu olmayacak, vergi yok çünkü.

Ama örnek verirsek; 10 bin lira brüt ücret alan bir kişide 1.500 lira Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenecek prim çıktıktan sonra gelir vergisi matrahı 8.500 liradır. Yine, örneğin 500 lira engellilik indirimi olduğunu varsayalım, bunu düşeceğiz; 200 lira veya 300 lira şahıs sigortasını düşeceğiz, sendika aidatı 400 lira diyelim, bunu da düşeceğiz; sonra, bulduğumuz rakamdan 4.253 lirayı düştükten sonra kalan tutar üzerinden vergisini hesaplayacağız

Kaynak : TT