Gündem

Sendika aidat gelirleri düşecek mi?

Damga vergisi düzenlemesinden dolayı sendika aidat gelirlerinin düşer mi?

Eklenme : 04 Ocak 2022 Salı 09:44 - Güncelleme : 01 Ocak 0001 Pazartesi 00:00


4688 sayılı Kanunun 25. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"Aylık üyelik ödenti tutarı; kamu görevlisinin kadro ya da pozisyonuna bağlı ve her ay mutat olarak ödenmekte olan damga vergisine tabi aylık brüt gelirleri toplamına, sendika tüzüğünde belirtilen oran uygulanmak suretiyle hesaplanır."

Burada, Damga vergisinde uygulanacak olan asgari ücrete kadar olan kısımdaki muafiyet nedeniyle sendika aidat gelilerinin yarı yarıya düşeceği belirtilmektedir.

Ancak, kanun hükmünde, sendika aidat oranının, damga vergisine tabi aylık brüt gelirler toplamına uygulanacağı belirtilmiştir. Burada asgari ücrete kadar olan kısmın bu kapsama dahil olmadığı, sendikaların bu konuda bir hukuki sorun görmediği belirtiliyor. Dolaysıyla net bir şekilde sendika aidat gelirleri azalacaktır demek mümkün değildir.

Kaynak : TT