,
#KPSS

Engelli memur alımına dair soru ve cevaplar

2022- EKPSS tercih kılavuzu yayımlandı. Gazetememur.com olarak soruları cevaplıyoruz.

Engelli memur alımına dair soru ve cevaplar

2022 EKPSS tercih kılavuzu 5 Ocak 2022 tarihi itibariyle yayımlandı. kpss/2022-ekpss-tercih-kilavuzu-yayimlandi

20222 EKPSS tercih kılavuzunu yayımlarken, [email protected] mail adresine gelen soruları cevaplayacağımızı belirtmiştik.

İşte [email protected] adresine gelen mailler ve cevaplar

Mühendis olan 2022 EKPSS'ye girip bir daha mühendis tercihi yapabilir mi?

Soru: Merhabalar. Ben 2020 ekpss puanı ile yapılan ilk atamada mühendis olarak atandım. 2022 yılında yapılacak olan ekpss ile tekrar sınava girip o puan ile yine mühendislik tercihi yapabilir miyim. Başka bir kurum için ya da başka bir şehir için. Unvan aynı yine mühendis. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Cevap: Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı Ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik'in 14. maddesi şu şekildedir:

"MADDE 14- (1) Halen memur olarak çalışmakta olanlar, başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamında yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz."

Bu madde gereğince halem memur olarak çalışnalar ancak iki durum varsa başvurabilmektedir.

1- Başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolara tercih yapacaksa başvurabilir.

2- Bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar

Siz mühendis olduğunuz için tekrar 2022 EKPSS'ye girip bir daha engelli mühendis kadrolarını tercih edemezsiniz.

2020 EKPSS ile yerleşen bir daha başvuru yapabilir mi?

Soru: 2020 EKPSS puanımla yerleşmiştim. Şuan mezuniyetime uygun kadrolar var, bir daha başvuru yapabilir miyim?

Cevap: Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı Ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelikte şu hüküm yer alıyor:

"Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde EKPSS ve kura sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar daha sonra yapılacak yerleştirmelere geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı veya kura kaydıyla başvuru yapamaz."

Yönetmeliğin bu maddesine göre, geçerliliği devam eden EKPSS puanıyla bir kez yerleştirme yapılabilmektedir.

Sözleşmeli personel, engelli memur alımına başvuru yapabilir mi?

Soru: Merhaba , ben su an 2016 normal kpss puanı ile 2018 yılında ... adliyesinde mülakata girerek sözleşmeli memur olarak (657e tabiyim) işe başladım ve halen mübaşir olarak çalışmaktayım. Daha sonra engelli raporu aldım ve ekpssye girdim şimdi de tercih yapacağım, şu an hala sözleşmeli olarak çalışıyorken Atanmam durumunda problem oluyor mu , olmuyorsa da burdan istifa ederken nasıl yol izleyeceğim
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar

Cevap: Yönetmeliğin 14. maddesinde sadece halan memur olarak çalışanların başvuramayacağı belirtilmiştir. Dolaysıyla sözleşmeli veya işçi statüsünde çalışan engelliler, engelli memur alımına başvuru yapabilirler. Memur, sözleşmeli ve işçi statülerinin her biri farklı bir satüdür.

Sınava ortaöğretim düzeyinden girdim şuan önlisans mezunuyum

Soru: EKPSS'ye 2020 yılında ortaöğretim düzeyinde girdim. Şuan önlisans mezunuyum. Önlisans kadrolarını tercih edebilir miyim?

Cevap: Sınava hangi düzeyden girildiyse o düzeyden tercih verilmesi zorunludur. Zaten ÖSYM sistemi de sizin sadece ortaöğretim düzeyindeki tercihlerinize izin verecektir.

Engelli olarak emekli olanlar yeniden memur olabilir mi?

SORU: Merhaba ben engelli olarak emekli oldum. EKPSS sınavına girmiştim. Tercih yapabilir miyim? Atama olursa maaşı kestirerek işe başlıyabilir miyim?

CEVAP: 2005 yılında yürürlüğe giren 5335 sayılı Kanunun 30. maddesinin birinci fıkrasında "1- Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, 2- Başbakan tarafından atananlar, 3- Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, 4- Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile 5- yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve 6- Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz." hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre maddede belirtilen 6 istisna dışında emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların memur olarak atanması mümkün değildir.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler