,

Borçlu belediyelerin gelirlerinden aylık kesinti yapılacak

AK Parti’nin bu hafta içinde TBMM Başkanlığına sunmayı planladığı vergi paketinde, belediyelerin devlete olan SGK primi ve vergi borçlarına yönelik yeni düzenlemelerin olacağı belirtildi.

Borçlu belediyelerin gelirlerinden aylık kesinti yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, belediyeler ile bunlara bağlı şirketlerin, vergi ve SSK prim borçlarının daha fazla birikmemesi için, vergi gelirlerinden ayrılan paylardan aylık kesinti yapılmasını istedi. Bu doğrultuda ‘Belediyelerin cari borçlarının genel bütçe vergi gelirlerinden ayrılan paylarından öncelikle kesilmesi’ için ‘İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkındaki Kanun’da değişiklik gerçekleştirilecek.

BORÇLANMA ENGELENECEK

Yapılacak yeni düzenleme ile il özel idareleri, belediyeler, bu idarelere bağlı kuruluşlar ve bunlara ait tüzel kişilerin tahakkuk eden vergileri ile sosyal güvenlik primlerinin, vadesini izleyen ayda, bu idarelere ödenecek vergi gelirleri payından kesilmesi öngörülüyor. Bu düzenleme ile zaten büyük bir borç batağında olan belediyelerin yeni borç birikiminin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Mevcut kanunda, genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamının yüzde 1,50’si büyükşehir dışındaki belediyelere, yüzde 4,50’si büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine ve yüzde 0,5’i il özel idarelerine ayrılıyor. Büyükşehir belediye sınırları içinde yapılan genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamının yüzde 6’sı ile genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine ayrılan payların yüzde 30’u büyükşehir belediye payı olarak ayrılıyor.

YÜZDE 75’İ CHP’NİN

30 büyükşehir belediyesinin sadece SGK’ya 20 milyar liradan fazla prim borcu bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “30 büyükşehirden 11’i CHP’li ve bu 11 CHP’li belediyenin toplam borcu 15 milyar lira. Yani, 30 büyükşehirden yalnızca 11’i CHP’li olmasına rağmen, 30 büyükşehir belediyesinin toplam borcunun yüzde 75’i tek başına CHP’ye ait. Ankara için durum daha da vahim. 30 büyükşehrin toplam borcunun yüzde 25’i tek başına Ankara Büyükşehir Belediyesine ait. Sadece Ankara Büyükşehir Belediyesinin borcu 4,5 milyar lira ve CHP’li olmayan 19 büyükşehir belediyesinin tamamının borcu toplamına eşit düzeyde” demişti. Hazine ve Maliye Bakanlığının 2023 sonunda yayınlandığı verilere göre de 30 mahallî idarenin hazineye olan toplam borcu ise 10 milyar 552 milyon 888 bin liraya ulaştı. Bu borcun önemli bir bölümünü vergi borçları oluşturuyor. Personel maaşlarını bile ödeyemez duruma gelen birçok belediyenin, geçmişte çıkarılan borç yapılandırılması düzenlemelerine rağmen, vergi ve prim borçlarının büyük bölümünü ödemediği belirtiliyor.

DEVLET BU YÜKÜ NİYE ÇEKSİN?

Bütçe yönetiminde sıkıntı yaşayan belediyeler ek kaynak için Ankara’nın yolunu tutmaya devam ediyor. CHP lideri Özgür Özel de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde belediye borçlarına yapılandırma ve kredi talebinde bulunmuştu. Paranın kadrolaşma için talep edildiğini belirten hükümet çevreleri ise “Devlet bu yükü niye çeksin?” diyerek karşı çıkıyor.

Cevdet Fırat AYDOĞMUŞ

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler