Gündem

Belediyelerde istihdam edilecek sözleşmeli unvanlar

2022 yılı içinde belediyelerde istihdam edilebilecek sözleşmeli personel unvanları belli oldu

Eklenme : 06 Ocak 2022 Perşembe 13:54 - Güncelleme : 01 Ocak 0001 Pazartesi 00:00


Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, 5393 sayılı Kanunun 49. maddesi kapsamında beleidyelerde istihdam edilebilecek sözleşmeli personel kadro unvanlarını belirleledi.

Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü yazısı için tıklayınız. sozbele.pdf

İşte belediyelerde istihdam edilebilecek sözleşmeli kadro unvanları

Belediye sözleşmeli personeli ne demek?

5393 sayılı Kanununun 49. maddesi kapsamında belediyelerde yapılan istihdam şeklidir. Belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, planlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plancısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personel yıllık sözleşme ile çalıştırılabilir.

Belediyeye sözleşmeli personel alımında KPSS şartı aranır mı?

Belediyeye 5393 sayılı Kanununun 49. maddesi kapsamında sözleşmeli personel alırken KPSS aranması zorunlu değildir. Ancak personel alımının Resmi Gazetede ilan edilmesi zorunludur.

Belediyede çalışan sözleşmeli personele kadro verilecek mi?

2013 yılındaki sözleşmeliye kadro düzenlemesinde, belediye sözleşmelilerine de kadro verilmişti. Ancak belediye sözleşmeli personeline bir daha kadro verilmesine soğuk bakılmaktadır. 2013 yılında 6495 sayılı Kanunla, 657 sayılı kanuna geçici 41. madde eklenmişti.

Kaynak : TT