,

Plug-in Hibrit araçlara ÖTV desteği geliyor! Sıfır araç alacaklar biraz daha sabredin

Sıfır araç hayali olanlar sevinçten havalara uçacak. Biraz dişini sıkan sudan ucuz araçların sahibi olacak. Son günlerde alınan yeni kararlar ile birlikte araç sahiplerinin de yüzü gülüyor. Plug-in Hibrit araçlara getirilecek ÖTV desteği detayları dikkat çekiyor. İşte tüm detaylar…

Plug-in Hibrit araçlara ÖTV desteği geliyor! Sıfır araç alacaklar biraz daha sabredin

Araç sahiplerine sevindirecek yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yeni yasa taslağı kapsamında çevre dostu Plug-in hibrit araçlara yönelik getirilecek ÖTV desteği ile birlikte birçok değişiklik de hayatımızın içerisinde yer alacak. Yeni ÖTV oranları dikkat çekerken bu kararın Türkiye otomotiv pazarında da yenilikleri beraberinde getirmesi bekleniyor.

ÖTV ORANLARI BELİRLENDİ

Yeni yasa taslağı ile birlikte, çevre dostu plug-in hibrit araçlara yönelik ÖTV desteği geliyor. Bu yasa, kilometre başına karbondioksit emisyonu 25 gramın altında olan, sadece elektrikli sürüş menzili 70 kilometre ve üzerinde olan araçları kapsıyor.

Yeni ÖTV Oranları Şöyle Belirlendi:

Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyen ve ÖTV matrahı 1.350.000 TL'yi aşmayan araçlar yüzde 30, aşanlar ise yüzde 60 ÖTV’ye tabi olacak.

Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 1800 cm3'ü geçmeyen araçlardan ÖTV matrahı 1.350.000 TL'yi aşmayanlar yüzde 70 ÖTV’ye tabi olacak.

BU GELİŞMELER NE ANLAMA GELİYOR?

Son iki gündeki gelişmelere bakıldığında, bu yasa tasarısının BYD'nin Türkiye yatırımı ile ilişkili olabileceği düşünülüyor. Otomotiv sektöründe büyük bir oyuncu olan BYD'nin, Türkiye’de şarj edilebilir hibrit motorlu bir otomobil üretmeye hazırlandığı belirtiliyor.

BYD'nin yeni modeli Avrupa'ya doğru yola çıktı ilk durağı Türkiye: İşte fiyatı ve özellikleri...

HANGİ MODEL ÜRETİLECEK?

Otomotiv uzmanı Halit Bolkan, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, BYD'nin Türkiye'de üreteceği modelin Seal U DM-i olabileceğini belirtti. Bu model, 1498 cc benzinli motoru, 80 km elektrikli menzili ve 20,5 g/km CO2 emisyonu ile yeni yasa taslağının kriterlerine uygun görünüyor. Yakında bu konuda daha net açıklamalar yapılması bekleniyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Halit Bolkan, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, bu düzenlemenin Türkiye otomotiv pazarında önemli bir değişiklik yaratacağını ve çevre dostu araçların yaygınlaşmasını teşvik edeceğini belirtti. Bolkan, "Bu yeni düzenleme, özellikle şehir içi kullanımda düşük emisyon değerlerine sahip araçların tercih edilmesini sağlayacak ve çevreye olan olumsuz etkileri azaltacaktır," dedi.

KARAR

 

İlişkili Haberler

Manşetler