,

Yatırımcı veri gündemine odaklandı: Borsada neler olacak?

Borsa İstanbul'da yatırımcılar TCMB'nin faiz kararına ve FATF toplantısına odaklanırken BIST 100 endeksinde bu hafta bozulmalar yaşandı. 28 Haziran’da gri listeden çıkılmadığına yönelik bir haber gelmesi halinde satış baskısının artacağı belirtiliyor.

Yatırımcı veri gündemine odaklandı: Borsada neler olacak?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinde bayram haftasında yaşanan iki günlük yükselişin ardından bu hafta bozulmalar yaşandı.

Geçen hafta bankacılık endeksi öncülüğünde yükselen endeks bu kez bankacılık endeksi öncülüğünde düşüşe geçti. Pazartesi gününü yüzde 1 yükselişle kapatan BIST 100 endeksi dün günü yüzde 0,82 değer kaybederek 10.679,98 puandan tamamladı.

Endeks yeni güne ise yatay bir seyirle 10.680,50 puandan başladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,03 artarken, holding endeksi yüzde 0,04 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 0,75 ile spor olurken, en çok kaybettiren yüzde 0,34 ile tekstil ve deri oldu.

VERİ GÜNDEMİ TAKİP EDİLİYOR

Yatırımcılar bayram sonrası yoğun gündem takvimini takip ederken bu hafta gözler yarın açıklanacak TCMB faiz kararı ve cuma günü Türkiye’nin gri listeden çıkması beklenen Singapur’da gerçekleşecek FATF toplantısına çevrildi. Diğer bir yandan TBMM Genel Kurulunda, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin birinci bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Bugün  ise yurt içi piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor.

ENDEKSİ SINIRLAYAN ETMENLER NELER OLDU?

Tacirler Yatırım tarafından yayımlanan günlük bültende "Vergi düzenlemesine dair belirsizlik, dezenflasyonun eşiğinde olmamıza karşın ne hızda yaşanacağına dair soru işaretleri, TL’de son iki haftada ivme kazanan değer kaybı, büyümede ikinci çeyrekten itibaren beklenen yavaşlama ve şirket değerlemeleri üzerinden hesaplanan endeks potansiyelinin cazip olmayan bir getiri sunması Borsa İstanbul’u sınırlayan etkenler olarak sıralanabilir" ifadelerine yer verildi.

Jeopolitik tansiyonun da bu süreçte yatırımcı iştahını kısmen zayıflattığını belirtilen bültende "Bunlarla beraber, değerlemelerde yukarı revizyonların sürmesi ilerleyen dönemde yeniden potansiyel sunacaktır. Ek olarak, bu cuma FATF’in Gri Listesi’nden çıkış beklentileri ve 19 Temmuz’da Moody’s’ten not artırım beklentileri devam ediyor" denildi.

FATF TOPLANTISINA DİKKAT ÇEKİLİYOR

İntegral Yatırım ise günlük bülteninde borsada bozulan havayı normal karşıladıklarını ancak dün satışların genele yayıldığını söylemenin mümkün olduğunu belirtti.

Bültende gri listeden çıkılabileceğine yönelik olumlu algılamaların bir miktar dağılmış göründüğü belirtilerek "Bayram sonrası iki günlük iyimser havanın bir kısmı geri verildi. Yarın da satışların devam etmesi halinde diğer kısmı da geri verilmiş olacak. Buna karşın 10500 seviyesi üzerinde kalmaya devam ettiği sürece endeksteki olumlu teknik görünüm sürüyor. 28 Haziran’da gri listeden çıkılmadığına yönelik bir haber gelmesi halinde satış baskısı 10000 seviyesine doğru hız kazanabilir" ifadelerine yer verildi.

İnfo Yatırım da bülteninde gri liste ve faiz kararına dikkat çekerken halka arz ve T2 bakiye düzeltmelerinin etkisiyle oynaklığın artabileceğini belirtti.

Bültende şunlar kaydedildi:

"BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü 88 puan düşüşle 10.680 seviyesinden tamamladı. Endekste dün genele yayılan geri çekilme meydana gelirken, gözler yarınki TCMB faiz kararı ve 27 – 28 Haziran’daki gri liste açıklamalarında olacak. Haber akışlarının etkili olmasını beklediğimiz haftada 10.500 seviyesinin üstünde kalındığı sürece olumlu görüşümüzü koruyoruz. Halka arzlarda talep toplama süresinin başlaması ve T2 bakiye düzenlemesi amacıyla yapılabilecek satışlar volatiliteyi artırabilir."

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler