BIST 100 8.334,94 %1.41 Dolar 27,43 %0.08 Euro 28,99 %-0.06 Altın Gram 1.630,02 %0.15 Brent Petrol 92,53 %0.37 Bitcoin 27.869,99 %3.27
,

"Afetzedeye bedelsiz konut kiralamadan vergi alınmasın"

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası (İzmir YMMO) depremzedeler için vergi kolaylığı getirilmesini istedi. İzmir YMMO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, depremzedelerin barınma sorununu gidermek, daha fazla depremzedeye dokunabilmek amacıyla, konutunu bedelsiz şekilde depremzedeye kiralayan veya tahsis edenlere gelir vergisi istisnası sağlanması gerektiğini söyledi.

"Afetzedeye bedelsiz konut kiralamadan vergi alınmasın"

Zengin ayrıca depremzedelere yapılan kira desteği dahil ayni ve nakdi yardımların da vergi matrahından indirilmesine imkan verilmesi gerektiğini kaydetti.

“TBMM gündemine alınacağını düşünüyoruz”

 Gerek depremzedelere kiralanan konutlardan gelir vergisi alınmaması ve gerekse depremzedelere yapılan bağış ve yardımların vergi matrahından indirilmesinde devletin vaz geçeceği vergi tutarının, sağlanan desteğin ortalama olarak beşte biri kadar olacağını belirten Zengin, “Vergi ile ilgili düzenleme yapma yetkisi TBMM’ye ait. Meclisimizin bu konuyu ivedi olarak gündemine alacağına ve tüm partilerin destek vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Depremin sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik etkilerinin yıllarca süreceğini kaydeden Zengin, “Yeni konutların yapımı zaman alacak. Depremzedelerimizin ivedi olan barınma sorununu gidermek amacıyla, konutunu bedelli veya bedelsiz şekilde depremzedeye kiralayan veya tahsis edenlere gelir vergisi istisnası sağlanması önem arz ediyor. Bu şekilde hem kira tutarları nispeten azalacak, hem de bedelsiz tahsis edenler için kira geliri elde edilmediği halde gelir vergisi ödeme yükümlülüğü ortadan kalkacaktır” dedi.

Kaynak : Dünya Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler